Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu, varovala zdravotnická organizace

ČTK ČTK
15. 6. 2016 16:09
Světová zdravotnická organizace přidala horké nápoje na seznam "možných karcinogenů". "Příliš horkými" jsou podle ní ty, které při konzumaci přesahují teplotu 65 stupňů, jak bývá zvykem v některých částech světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Madrid - Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu. Vyplývá to z průzkumu agentury Světové zdravotnické organizace (WHO), která informovala, že přidala horké nápoje na seznam "možných karcinogenů".

Podle deníku El Mundo ale organizace zároveň uvedla, že mají-li káva a bylinné nápoje při konzumaci "normální teplotu", rakovinná rizika pro tkáně nepředstavují.

"Z výsledků výzkumu usuzujeme, že pití příliš horkých nápojů může být pravděpodobnou příčinou rakoviny jícnu," oznámila na tiskové konferenci Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC). Její ředitel Christopher Wild doplnil, že riziková je teplota, nikoli samotný nápoj.

Jak vysvětlil výbor složený z 23 expertů, za "příliš vysokou" je považována teplota vyšší než 65 stupňů. Studie pití kávy prováděné v Číně, Íránu a Turecku a pití čaje maté v Argentině, Brazílii, Paraguayi a Uruguayi ukázaly, že riziko roste s vyšší teplotou nápoje. Právě v těchto zemích se tyto dva nápoje pijí obvykle velmi horké (nejméně o teplotě 70 stupňů).

IARC zkoumala konzumaci kávy a maté, který se připravuje z jihoamerického stromu cesmína paraguayská. Oba mají povzbuzující účinky, neboť obsahují alkaloid kofein, respektive matein. V maté je též řada vitamínů a minerálních látek, některé minerální prvky, zejména draslík a hořčík, jsou i v kávě. Oba nápoje obsahují též zdraví prospěšné antioxidanty.

Agentura IARC pravidelně reviduje vědecké účinky různých prvků na lidský organismus v souvislosti s rakovinou. Loni například zařadila na svůj seznam možných karcinogenů červené maso (tedy hovězí, jehněčí, vepřové či zvěřinu). I v tomto doporučení IARC zdůraznila, že lidé toto maso nemusí přestat jíst, ale měli by se zamyslet nad mírou jeho konzumace.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy