Přiletěli jako turisté. Lukašenko posílá migranty do EU, říká Litva a staví plot

Video Video
14. 7. 2021 11:33
Litva začala stavět podél hranice s Běloruskem plot z ostnatého drátu. Tvrdí, že režim Alexandra Lukašenka posílá na její území záměrně migranty jako odvetu za zpřísnění sankcí ze strany Evropské unie. Lidé, kteří žijí v uprchlickém táboře v prázdné škole ve vesnici Vereniejai, popisují, jak se dostávají do Evropy.
„Přiletěl jsem jako turista.“ Migranti z Běloruska vstupují na území EU. | Video: Associated Press

Lidé především z Iráku a Kamerunu zaplatili tisíce dolarů za překročení hranic. "Čelili jsme divoké zvěři. Myslel jsem, že v tom lese zemřeme," popisoval přechod z Běloruska do Litvy Iráčan Hajdar Al-Garawg. Za poslední dva měsíce překročilo z tyto hranice více než 1500 osob, což je 20krát více než za celý loňský rok.

Litevská premiérka Ingrida Šimonytėová v rozhovoru pro agenturu Associated Press poznamenala, že uprchlíci a migranti jsou některými politiky využíváni k nátlaku na Evropskou unii. Dodala, že tito lidé jsou běloruskému prezidentovi Lukašenkovi nebo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi lhostejní.

Šimonytéová tvrdí, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu. Odkázala se přitom na důkazy, které byly nalezeny u migrantů. "Existují agentury v Bělorusku i dalších zemích, které lákají 'turisty' do Minsku," nechala se slyšet ministerská předsedkyně.

Litva také hostí vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. "Zřejmě se tak režim mstí Litvě a celé Evropské unii za podporu občanské společnosti v Bělorusku," řekla Šimonytéová. Napětí mezi EU a Běloruskem se naposledy vystupňovalo poté, co Bělorusko 23. května odklonilo osobní letadlo, aby zatklo opozičního novináře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy