Berte běžence přímo z uprchlických táborů, žádá Komise členské státy. Za jednoho nabízí 10 000 eur

Silvie Housková
13. 7. 2016 13:13
Evropská komise chce, aby členské státy přijímaly běžence přímo z uprchlických táborů mimo Evropu. Podle jejího návrhu by země EU měly každoročně schválit přesídlovací program, který by obsahoval informace o tom, kolik uprchlíků a za jakých podmínek bude do Evropy přemístěno. Země by za každého přesídleného běžence dostaly asi deset tisíc eur. Návrh Komise také počítá se sjednocením azylových procedur napříč Evropskou unií.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Země Evropské unie by měly podle návrhu Evropské komise přijímat uprchlíky přímo z uprchlických táborů nebo ohrožených oblastí mimo Evropu.

"Je to důležitá součást našeho cíle. Pomůže to zajistit ochranu pro ty, kteří ji potřebují, snížit motivaci pro nelegální migraci a ochránit uprchlíky před praktikami převaděčských sítí, které se je snaží velmi nebezpečnou cestou dostat do Evropy," uvedl eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Podle Komise by měly státy každý rok schválit Evropský přesídlovací program, ve kterém by se dohodly, kolik uprchlíků do Evropy maximálně přemístí.

Zároveň určí, ze kterých států by se mělo přesídlovat prioritně a jak se bude která země na přesídlování podílet. 

"O tom, kolik lidí bude každoročně přesídleno, budou nadále rozhodovat členské státy, které však budou mít k dispozici finanční podporu z rozpočtu EU, aby svá rozhodnutí mohly realizovat. Jedná se o účinný způsob, jak může EU dostát své kolektivní odpovědnosti, prokázat solidaritu se zeměmi mimo EU a pomoci jim zvládnout velké počty lidí, kteří prchají před válkou nebo pronásledováním," uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Státy by měly za každého přesídleného člověka získat asi 10 tisíc eur. Už nyní ale EU přesídlování podporuje částkou 6 až 10 tisíc eur.

Komise je přesvědčená, že jakmile půjde o jednotný evropský postup, dokážou státy dosáhnout "výraznějších výsledků".

"Chceme jasná pravidla"

Komise chce také sjednotit a urychlit azylové řízení napříč celou EU, aby si uprchlíci, kteří se i přesto do Evropy dostanou, nemohli vybírat, ve které zemi požádají o azyl.

Chce tak skoncovat s tím, že zatímco ve Švédsku dostal azyl téměř každý, například v Řecku skoro nikdo. "Chceme pravidla jasná a jednotná pro členské státy i všechny žadatele o azyl," uvedl Avramopulos.

Nová pravidla určují práva žadatelů o azyl, ale jsou také mnohem přísnější na ty, kteří by chtěli evropský azylový systém zneužít.

Na jednu stranu se tak Komise snaží, aby například zavírání žadatelů o azyl do detencí bylo možné jen v odůvodněných případech, na druhou stranu ale pokud žadatel ze země odejde jinam, měl by to být důvod k neudělení azylu.

Stejně tak může země odmítnout azyl udělit i v případě, že se žadatel o azyl nehlásí v určených termínech na úřadech. Tímto chce Komise zamezit takzvaným druhotným pohybům, kdy například v případě Česka uprchlíci často utíkali dále do Německa.

Harmonizace dávek nebude

Komise nakonec ale nepřistoupí k harmonizaci sociálních dávek ve všech evropských státech. Zaprvé proto, že některé státy řeší pomoc žadatelům o azyl pouze materiálně, jiné peněžně a některé kombinací obojího.

Zadruhé proto, že pokud by se pomoc sjednotila, v některých zemích by žadatelé o azyl pobírali více peněz než občané daného státu na sociální podpoře, což je nepřijatelné.

Komise také navrhuje urychlit přístup žadatelů o azyl na trh práce. Státy by měly umožnit uprchlíkům pracovat nejpozději po šesti měsících od podání žádosti o azyl. 


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy