Přijela královna. Kde má kočár? A korunu?

Zdeněk Mihalco
23. 10. 2008 20:40
Živě: Slovensko žije návštěvou Alžběty II.
Foto: Reuters

Bratislava (od zpravodajů Aktuálně.cz) - "Když přijede královna, nemělo by pršet. V pohádkách neprší. Jenom v těch špatných," říká pětiletá Alžběta, když se její jmenovkyně, Alžběta II., skryta v podlouhlém deštníku, objevila na hlavním bratislavském náměstí.

Britská královna vyráží na zahraniční cestu jen párkrát do roka. Pro letošní říjen si vybrala Slovinsko, odkud společně se svým manželem, princem Filipem, ve čtvrtek přelétla do Bratislavy na historicky první návštěvu Slovenska.

Reportáž ze druhého dne: Jak královna vyrazila na venkov

Divná královna

Čekala, že přijede v kočáře, že doprovod pojede na koni. A taky nechápe, proč ten její manžel není král, ale princ. "Ani nemá korunu. To je teda divná královna!" kroutí hlavou Alžběta z bratislavské Petržalky, zatímco Alžběta z Buckinghamského paláce v červeném kostýmku s kloboukem vystoupila z černého Land Roveru.

Pak projde úzkou ulicí vyspravenou královským ekonomickým růstem. Kromě Jejího Veličenstva a ochranky se do ní vejdou jen třeťáci z nedaleké církevní Školy svaté Uršuly, kterým odpadlo pár hodin a přišli si zamávat britskými vlaječkami.

Na hlavním náměstí, kde na Alžbětu čeká Alžběta, pohádkovou atmosféru kazí  velkoplošné obrazovky, vrtulník hlídkující nad městem, 600 hlídkujících policistů, ostřelovači v oknech i hrozen fotografů, kvůli kterým na královnu není vidět.

Na koních tu sedí jen děti, na ramenou svých rodičů, aby aspoň něco zahlédly. Ne, že by byly za bariérami desetitisíce lidí. Ale útulné a vypulírované hlavní bratislavské náměstí a okolní ulice jsou dnes pro zvědavce příliš malé. 

Dvě minuty po boku bratislavského primátora pozoruje vystoupení folklórního souboru. Projde po náměstí, občas letmo mávne, ale jak podotkne její jmenovkyně, je nějaká zamračená. Ani neochutnala posolený chleba, který jí u prezidentského paláce nabídl mladík v kroji. Asi ten slovanský zvyk nepochopila, říkají si lidé.

Jediná nezklamala

Královská pohádka pro bratislavské diváky končí rychle. Během několika minut královna z auta dojde do Místodržitelského paláce, na oběd s předsedou slovenské vlády.

Čekání na královnu
Čekání na královnu | Foto: Ondřej Besperát

Fico, Ďurkovský, Gašparovič, Paška... spousta jmen, která rychle vypadnou z paměti. Ze setkání těchto dnů pro ni vyčnívá snad jen to na děvínském hradě, s Nicolasem Wintonem, který zachránil před smrtí stovky dětí tím, že je poslal před druhou světovou válkou do Anglie.

Kromě dětí prožívají nejvíc návštěvu dvaaosmdesátileté Alžběty II. lidé v jejím věku. Tribuna na hlavním bratislavském náměstí se plnila staršími lidmi nejmíň hodinu před jejím plánovaným příjezdem.

Kritický pohled na celosvětově populární panovnici je nepřípustný. "Pro mě je to opravdová osobnost, narozená skoro ve stejném roce jako já. Během mého života mě snad všichni lidi a politici, kterým jsem věřil, zklamali. Ona je pořád stejná. Proto jsem jí dnes přišel zatleskat," říká osmdesátiletý Andrej Šťastný.

Sny v komunistické loži

Na bratislavském náměstí zazvonil zvonec. Děvčata ze Školy svaté Uršuly domávala a vyráží na oběd, ale prý to nebude královská hostina. Andrej Šťastný odjede na chalupu zazimovat zahradu. Má prý své prince - vnuky. Sedmiletá Alžběta se vrátí do svého království - dětského pokoje plného panenek a pohádek v panelovém bytu na rozlehlém sídlišti Petržalka.

Královna ani princ na koni nepřijeli. Seděly na něm jen děti, aby lépe viděly
Královna ani princ na koni nepřijeli. Seděly na něm jen děti, aby lépe viděly | Foto: Ondřej Besperát

A druhá Alžběta? Dary její doprovod sotva pobral. Od slovenského prezidentského páru dostala dřevěnou plastiku a fujaru pro manžela. Převlékla kostýmek, odjela na hrad Děvín, tam jí zazpívali a ona odhalila Památník železné opony. Pak se vrátila do Bratislavy na slavnostní státní večeři s prezidentem. Připili si hruškovicí a královně s princem nabídli rolovaného, lehce zauzeného lososa s créme fraîche a listovým salátem.

Zítra Její Veličenstvo odvezou do Tater, kde jí ukážou dechberoucí kopce, úchvatné kostely a lední hokej.

O slovenských hradech a palácích nebude snít na zámecké loži, ale v hotelu Bôrik, šedivé stavbě nad Bratislavou, kterou vybudovali za vlády panovníka Ludvíka Svobody.

 

Deník Aktuálně.cz sleduje významné události v okolních zemích i dalších částech světa přímo na místě. Projděte si reportáže našich redaktorů v této grafice:

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy