Přišla o věno i titul. Japonská princezna si vzala neurozeného muže, odejdou do USA

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 26. 10. 2021 6:16
Japonská princezna Mako, císařova neteř, se provdala za svého neurozeného bývalého spolužáka Keie Komura. Jejich plánovaný sňatek kritizovala média, která na prominentní pár hledala skandály, volbu neschvalovala ani císařská rodina nevěsty. Někteří Japonci na protest proti svatbě dokonce vyšli do ulic. Mako vstupem do manželství přišla o svůj šlechtický titul.
Japonská princezna Mako si vezme neurozeného muže, právníka Keie Komuroa.
Japonská princezna Mako si vezme neurozeného muže, právníka Keie Komuroa. | Foto: ČTK/AP/Shizuo Kambayashi

Třicetiletá princezna Mako je jako první vnučka bývalého císaře Akihita už od narození mezi Japonci oblíbená. Přestože jako žena nemůže podle japonských zákonů usednout na trůn, lidé obdivovali její královské vystupování. "Její způsoby jsou bezchybné. Lidé na ni hledí jako na dokonalou členku královské rodiny," popisuje americké stanici CNN Mikiko Tagaová, novinářka zabývající se japonskou královskou rodinou

Princezna ale jinak dělala věci po svém. Místo nástupu na vysokou školu se studenty z elitních rodin se rozhodla pro studium umění a kulturního dědictví na běžné tokijské univerzitě. Zde se také seznámila s Keiem Komurem, který pochází z neúplné rodiny a v dětství ho vychovávala svobodná matka.

Navzdory tradici, že si členové japonské královské rodiny vybírají partnery z kruhů rodinných přátel, s ním v roce 2017 oznámila zásnuby. Uvedla, že s ním chce vytvořit "vřelou a příjemnou rodinu plnou úsměvů". Svatba se měla konat následující rok. 

K oltáři pár ale v roce 2018 nedošel. Na budoucího manžela princezny pořádala bulvární média hon a zdůrazňovala, že ho vychovala svobodná matka, což nese v zemi negativní konotaci. Že Komuro získal stipendium na americké univerzitě, přičítali novináři jeho napojení na královskou rodinu. 

Japonský tisk naposledy kritizoval jeho prý "neuctivý" účes - vlasy sepnuté v culíku - a rozebíral i dluh, který jeho matka nestihla včas splatit. "Přestože si v USA myslíme, že problémy matky nejsou nijak s Keiem Komurem, dospělým mužem, spojené, Japonci to považují za problematické a změnilo to jejich pohled na něj. Z milého, hodného a pravdivého muže se stal oportunista, který jde po prestiži a penězích," vysvětluje pro CNN Hitomi Tonomuraová, profesorka genderových studií na Michiganské univerzitě. 

Stejný postoj zaujal i otec princezny a následník trůnu princ Akišino, který oznámil, že bez vyřešení finančních problémů k sňatku nedojde. Protože ale princezna Mako trvala na svém a Komuro uvedl, že dluhy matky splatí, rodina nakonec svatbu schválila.

Japonská princezna Mako.
Japonská princezna Mako. | Foto: Reuters

Japonští Harry a Meghan

Mako s Keiem Komurem si nenaplánovali královský sňatek, snoubenci jen podepsali úřední dokumenty. Nekonala se ani hostina. Svazkem s neurozeným mužem princezna podle japonských zákonů přišla o královský titul. To ovšem neplatí pro mužské členy královské rodiny - neurozenou ženu si vzal například současný císař Naruhito i jeho otec a předchozí vládce Akihito.

Od vytvoření zákona po druhé světové válce bude Mako už devátou členkou vládnoucí dynastie, jež o titul přijde. Bude ale první, která na základě svého rozhodnutí z rodiny odejde bez oficiálního věna ve výši 150 milionů jenů (v přepočtu 29 milionů korun), píše stanice BBC

Po svatbě se pár přestěhuje do Spojených států, kde její partner pracuje jako právník. "Japonci chtějí, aby byli morálně dokonalí. Pro Keie Komura není v zemi místo, a tak Mako - i přes náklonnost ke své rodině - nemůže zůstat," myslí si Akinori Takamori, profesor z tokijské Kokugakuinovy univerzity.

Kvůli odjezdu do USA a vztahu s bulvárem jsou budoucí manželé srovnávaní s Harrym a Meghan. Podle Kena Ruoffa, ředitele centra japonských studií na Portlandské státní univerzitě, tím ale podobnost s britsko-americkým párem končí. Že by Mako s Komurem promluvili o poměrech v japonské královské rodině v talkshow nebo veřejně vystupovali jako Harry s Meghan, prý nehrozí. "Myslím, že prostě zmizí," domnívá se Ruoff, který přesto označuje odchod Mako z rodiny za "dramatický".

Novinářka Mikiko Tagaová zároveň dodává, že se blíží doba, kdy lidé přestanou naplňovat role, do kterých se narodili. "Myslím si, že je důležité, že se dvě královské rodiny z východu a západu rozhodly žít život, jaký chtějí. Je to začátek nové éry," domnívá se. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy