Přijde Orbán o miliardy z EU? Maďarsko už slibuje nápravu, hlasování je na Česku

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
21. 9. 2022 18:43
Česká vláda může Maďarsko připravit o 7,5 miliardy eur - v přepočtu téměř 200 miliard korun a zhruba pět procent jeho hrubého domácího produktu. Tedy pokud přijme argumentaci Bruselu, že spojenci tamního premiéra Viktora Orbána tuto částku zpronevěří z rozpočtu unie, a ten je proto potřeba před nimi chránit.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Evropská komise navrhla odebrání zmíněných peněz z unijních fondů určených Maďarsku, rozhodnout ale musí členské státy, konkrétně české předsednictví EU. A ještě konkrétněji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který nyní předsedá sboru těchto ministrů ze zemí celé sedmadvacítky. Ti dostanou červenou kartu pro Budapešť na stůl. 

Brusel dlouhodobě upozorňuje na korupci v Maďarsku a veřejné tendry šité na míru konkrétním zájemcům. Právě kvůli tomu by se podle něj měl proud peněz z EU omezit. Sankce by se tedy netýkala hodnotového sporu EU s Orbánem, například o potlačování nezávislých médií nebo opozice v Maďarsku. 

Pokud Budapešť včas přijme nápravné kroky, může ještě odebrání peněz zabránit. Čas na předložení změn a jejich zavedení do praxe má do 19. listopadu.

Pokud by členské státy došly k závěru, že zpronevěra unijních peněz v Maďarsku pořád hrozí, mohou většinou hlasů ministrů financí schválit odebrání peněz. Hlasování ale musí dát na program předsednická země - nyní Česko.

Jak se k věci staví Zbyněk Stanjura, není jasné. Online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny ho opakovaně kontaktovaly, ale neúspěšně. Stanjurova ODS nicméně Orbána dlouhodobě hájila před kritikou z Bruselu, názorový monolit strany se ale částečně rozpadl letos po ruské invazi na Ukrajinu, kdy se Orbán odmítl jasně postavit na stranu napadené země a blokoval kroky EU proti Rusku. 

Zatímco šéf europoslanců za ODS Jan Zahradil Orbána nadále hájí, ministryně obrany Jana Černochová začala maďarského premiéra veřejně kritizovat. Kvůli Orbánovým postojům vůči Ukrajině odmítla jet na schůzku ministrů obrany ze zemí V4, kam Maďarsko patří. Sám Stanjura se k Orbánovi nikdy aktivně nevyjadřoval. 

Chceme dialog s Maďarskem

Tiskový mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss řekl, že z "procesních důvodů" se Maďarsko nebude řešit na nejbližší schůzce ministrů financí EU naplánované na 4. října. "Ještě před tím musí věc projít pracovními výbory EU, takže říjnový termín by se nestihl," sdělil Aktuálně.cz.

"Obecně lze ale říct, že chceme dát Maďarsku šanci prokázat, že to s protikorupčními reformami myslí vážně," dodal mluvčí.

Podobně mluví vlivní zástupci ODS, kteří spoluutvářejí vládní politiku vůči EU, například europoslanec a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. "Naprosto chápu zájem a potřebu Evropské komise, že když něco platí, tak se zajímá o to, jak se peníze utratí," začal Vondra. "Ale chci, aby se to řešilo v nějakém dialogu s Maďarskem a nezadělalo se na kroky, které povedou třeba k jeho odchodu z EU," dodal.

Koaliční TOP 09 nebo Piráti Orbána dlouhodobě kritizují, Fialova vláda ale o tom, jak s možným trestem vůči Maďarsku naložit, ještě nejednala. "Zatím neexistuje nic jako vládní postoj k možnému odebrání peněz Maďarsku," potvrdil ve středu v Bruselu ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN). "Povedeme o tom debatu s premiérem příští týden a rozhodne klasicky vláda. Nezastírám, že to je jeden z bodů, který koaliční strany rozděluje," dodal.

Maďarsko slibuje nápravu

Maďarská vláda už představila Bruselu celkem sedmnáct zákonů a opatření, kterými chce odvrátit riziko ztráty peněz, a všechny hodlá ještě do konce tohoto týdne poslat k projednání do maďarského parlamentu. 

"Jsou tam i návrhy, které bych ani nečekala, že přijdou. Například, že podezřelé transakce dostanou ihned na stůl k posouzení skutečně nezávislé instituce," řekla po zveřejnění možné sankce na Maďarsko komisařka Věra Jourová, odpovědná za právní stát. "Pokud Maďarsko splní, co slíbilo, mohlo by přesvědčit členské státy, aby proceduru zastavily," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy