Bouře Cindy dorazila na jih USA. Provází ji vydatné lijáky, které mají ještě zesílit

ČTK ČTK
22. 6. 2017 15:38
Jih Spojených států čelí tropické bouři Cindy. USA očekávaly příchod přírodního živlu už několik dní, během kterých zasáhly jih země první vydatné deště. Bouře, která způsobila záplavy zejména ve městě New Orleans, má zatím jednu oběť.
Louisiana - ilustrační foto.
Louisiana - ilustrační foto. | Foto: Reuters

New Orleans (USA) - Tropická bouře Cindy ve čtvrtek dorazila na jih Spojených států.

Předcházely jí první lijáky, které mají v dalších dnech zesílit. Od jižní Louisiany po Floridu napadlo už ve středu pět až 25 centimetrů srážek, což na mnoha místech způsobilo lokální záplavy, uvedla agentura AP.

Tradičně nejvíce zasaženo je město New Orleans, kde ústí do moře řeka Mississippi a kde v některých místech voda lidem vystoupila až po bedra.

Bouře se s přechodem nad pevninu zklidnila. Vítr, který ji provází, ještě před 24 hodinami dosahoval rychlosti téměř 100 kilometrů v hodině, nyní dosahuje kolem 65 kilometrů v hodině.

Bouře má stále jen jednu oběť - stal se jí ve středu desetiletý chlapec, kterého zabil kus stromu stržený větrem.

První škody v důsledku vyvrácených stromů a stožárů stejně jako v důsledku nánosů bahna z povodní jsou postupně hlášeny i z dalších států.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy