Přichází Světlana Medveděvová, první dáma Ruska

Amie Ferris-Rothmanová (Reuters)
6. 3. 2008 14:15
Média ji srovnávají s Raisou Gorbačovovou
Světlana Medveděvová (vlevo) na lednovém udílení Zlatých orlů, ruských filmových cen, s manželkou režiséra Nikity Michalkova Taťánou
Světlana Medveděvová (vlevo) na lednovém udílení Zlatých orlů, ruských filmových cen, s manželkou režiséra Nikity Michalkova Taťánou | Foto: Reuters

Moskva - Je považována za patronku a obdivovatelku ruské módy i ruského umění. Mezí její přátele patří známé ruské celebrity, jakými jsou režisér Nikita Michalkov nebo popová zpěvačka Alla Pugačovová.

Příliš se o ní dosud nevědělo, ale teď je na ni upřena velká pozornost, a to nejen v Rusku.

Řeč je o Světlaně Medveděvové. Nové první dámě Ruska a manželce v neděli zvoleného prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten v květnu nahradí odcházejícího Vladimira Putina.

Nová Raisa?

Ruská média Medveděvovou už nyní srovnávají s Raisou Gorbačovovou, manželkou posledního vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Gorbačovová na rozdíl od předchozích žen sovětských vládců často vystupovala po boku svého manžela na státních návštěvách a při jiných příležitostech.

Nová první dáma Ruska se ovšem nerada nechává fotografovat a neposkytuje novinářům rozhovory.

Pár z Leningradu

Co se tedy o ní ví?

Se svým budoucím manželem se údajně seznámila ve škole v jejich rodném Petrohradě (tehdy ještě Leningradě), když jí bylo kolem čtrnácti. Oficiálně ale zatím nebylo zveřejněno, kolik je dnes Medveděvové let (novému prezidentovi je dvaačtyřicet).

Vzali se v roce 1989, jejich jediný syn Ilja se narodil o sedm let později. Světlana Medveděvová vystudovala ekonomii, ale po narození syna se vzdala profesní kariéry.

Móda a umění

Často se objevuje na stránkách bulvárních deníků, kde bývá většinou pozitivně hodnoceno její oblečení.

Nosí téměř výhradně šaty pocházející z dílny ruských návrhářů.

Světlana Medveděvová na charitativním večírku italské ambasády v Moskvě v květnu loňského roku
Světlana Medveděvová na charitativním večírku italské ambasády v Moskvě v květnu loňského roku | Foto: Reuters

"Obléká se opravdu skvěle. Vypadá velmi elegantně," tvrdí jeden z nejúspěšnějších ruských návrhářů současnosti Igor Čapurin.

Jelcinová a Putinová nestály o publicitu

Často a ráda jezdí do zahraničí v zájmu Ruska. V Římě propagovala školu s výukou ruštiny, v Cannes pomáhala zorganizovat výstavu ruského umění.

Tímto stylem skutečně připomíná Raisu Gorbačovovou. Ta ovšem doma příliš oblíbená nebyla. Lidé jí vyčítali, že nosí drahé a luxusní šaty v době, kdy v Sovětském svazu byly prázdné obchody a nedostávalo se základních potravin.

Manželky předchozích dvou ruských prezidentů se držely v ústraní a Rusko ani svět o nich mnoho neslyšely. To platilo jak o Naině Jelcinové, tak o Ludmile Putinové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy