Přichází Světlana Medveděvová, první dáma Ruska

Amie Ferris-Rothmanová (Reuters)
6. 3. 2008 14:15
Média ji srovnávají s Raisou Gorbačovovou
Světlana Medveděvová (vlevo) na lednovém udílení Zlatých orlů, ruských filmových cen, s manželkou režiséra Nikity Michalkova Taťánou
Světlana Medveděvová (vlevo) na lednovém udílení Zlatých orlů, ruských filmových cen, s manželkou režiséra Nikity Michalkova Taťánou | Foto: Reuters

Moskva - Je považována za patronku a obdivovatelku ruské módy i ruského umění. Mezí její přátele patří známé ruské celebrity, jakými jsou režisér Nikita Michalkov nebo popová zpěvačka Alla Pugačovová.

Příliš se o ní dosud nevědělo, ale teď je na ni upřena velká pozornost, a to nejen v Rusku.

Řeč je o Světlaně Medveděvové. Nové první dámě Ruska a manželce v neděli zvoleného prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten v květnu nahradí odcházejícího Vladimira Putina.

Nová Raisa?

Ruská média Medveděvovou už nyní srovnávají s Raisou Gorbačovovou, manželkou posledního vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Gorbačovová na rozdíl od předchozích žen sovětských vládců často vystupovala po boku svého manžela na státních návštěvách a při jiných příležitostech.

Nová první dáma Ruska se ovšem nerada nechává fotografovat a neposkytuje novinářům rozhovory.

Pár z Leningradu

Co se tedy o ní ví?

Se svým budoucím manželem se údajně seznámila ve škole v jejich rodném Petrohradě (tehdy ještě Leningradě), když jí bylo kolem čtrnácti. Oficiálně ale zatím nebylo zveřejněno, kolik je dnes Medveděvové let (novému prezidentovi je dvaačtyřicet).

Vzali se v roce 1989, jejich jediný syn Ilja se narodil o sedm let později. Světlana Medveděvová vystudovala ekonomii, ale po narození syna se vzdala profesní kariéry.

Móda a umění

Často se objevuje na stránkách bulvárních deníků, kde bývá většinou pozitivně hodnoceno její oblečení.

Nosí téměř výhradně šaty pocházející z dílny ruských návrhářů.

Světlana Medveděvová na charitativním večírku italské ambasády v Moskvě v květnu loňského roku
Světlana Medveděvová na charitativním večírku italské ambasády v Moskvě v květnu loňského roku | Foto: Reuters

"Obléká se opravdu skvěle. Vypadá velmi elegantně," tvrdí jeden z nejúspěšnějších ruských návrhářů současnosti Igor Čapurin.

Jelcinová a Putinová nestály o publicitu

Často a ráda jezdí do zahraničí v zájmu Ruska. V Římě propagovala školu s výukou ruštiny, v Cannes pomáhala zorganizovat výstavu ruského umění.

Tímto stylem skutečně připomíná Raisu Gorbačovovou. Ta ovšem doma příliš oblíbená nebyla. Lidé jí vyčítali, že nosí drahé a luxusní šaty v době, kdy v Sovětském svazu byly prázdné obchody a nedostávalo se základních potravin.

Manželky předchozích dvou ruských prezidentů se držely v ústraní a Rusko ani svět o nich mnoho neslyšely. To platilo jak o Naině Jelcinové, tak o Ludmile Putinové.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy