Tropická bouře Barry zeslábla a míří na Arkansas, deště a tornáda jsou stále hrozbou

Následky tropické bouře Barry v Louisianě.
Tropická bouře Barry způsobila o víkendu záplavy v americkém státě Louisiana. Podle posledních zpráv už ale zeslábla na tropickou depresi.
Meteorologové nicméně varují, že nebezpečí přívalových dešťů a tornád ještě nepominulo.
V Louisianě nyní pracují na nápravě škod, které tu Barry napáchal, třeba na obnově elektřiny. Do nedělního rána (odpoledne SELČ) bouře připravila o dodávky energie v Louisianě přes 150 tisíc odběrných míst.
Satelitní snímek zachycuje bouři Barry, jak se blíží k pobřeží Louisiany. Fotka pochází z pátku.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2019 23:33
Tropická bouře Barry, která zasáhla americký stát Louisiana, podle nejnovějších zpráv z nedělního odpoledne (místního času) zeslábla na tropickou depresi. Meteorologové ale varují, že nebezpečí přívalových dešťů a tornád ještě nepominulo. Podle Národního centra pro hurikány (NHC) se rychlost větru provázejícího bouři Barry snížila na maximálních 55 kilometrů v hodině.

Centrum deprese se nyní nachází 35 kilometrů severo-severovýchodně od Shreveportu na severozápadě Louisiany. Zesláblá Barry bude podle meteorologů postupovat v pondělí severním směrem na západ státu Arkansas.

V Louisianě bouře zaplavila některé dálnice. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy. Na jihu Louisiany byla v sobotu nařízena povinná evakuace a prezident Donald Trump v tomto státě vyhlásil stav nouze, aby usnadnil čerpání federální pomoci.

Tropická bouře Barry na satelitním snímku.
Tropická bouře Barry na satelitním snímku. | Foto: ČTK

Podle původních předpovědí mělo na některých místech u New Orleans napršet až 50 centimetrů deště, dnes ale meteorologové odhad srážek výrazně snížili na zhruba deset centimetrů.

Hrozba záplav ale není zažehnána a prezident obyvatele na twitteru varoval. "Prosím, buďte velmi opatrní," napsal šéf Bílého domu s tím, že voda může zaplavit nejen místa v Louisianě, ale také v dalších regionech Mexického zálivu.

Město New Orleans, kde byly zaznamenány jen lehké přeháňky a silný nárazový vítr, zůstalo ušetřeno nejhorších dopadů. Místní úřady se přitom obávaly, že bouře prověří protipovodňové hráze zesílené po řádění zničujícího hurikánu Katrina z roku 2005. Barry na pevninu vtrhla přibližně 260 kilometrů západně od New Orleans.

"Je to jenom začátek," upozornil guvernér státu Louisiana John Bel Edwards. "Bude to pro náš stát dlouhých několik dnů," dodal Edwards.

Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí v okrese Terrebonne jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů. Byl mezi nimi i 77letý muž volající o pomoc, protože měl ve svém domě 1,2 metru vody.

Všechny hlavní protipovodňové hráze na řece Mississippi zatím náporu vody odolaly. Jedna hráz v okrese Terrebonne však přetékala a místní úřady nařídily novou evakuaci zhruba 400 lidí.

Do dnešního rána (odpoledne SELČ) Barry připravil o dodávky energie v Louisianě přes 150 000 odběrných míst.

Mnoho obchodů v Baton Rouge zavřelo. Vítr byl podle AP dost silný na to, aby rozhoupal velké kamiony. Z ropných plošin v Mexickém zálivu byly evakuovány stovky lidí.

V Mexickém zálivu se kvůli bouři zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).

 

Právě se děje

Další zprávy