Příbuzní obětí tragického letu MH17 se obrátili na Evropský soud pro lidská práva

ČTK ČTK
23. 11. 2018 18:41
Příbuzní 55 Nizozemců, kteří v roce 2014 zahynuli při sestřelení malajsijského boeingu nad východoukrajinským Donbasem, se v pátek se stížností proti Rusku obrátili na Evropský soud pro lidská práva (ESLP). S odvoláním na právního zástupce skupiny o tom informoval server nizozemské veřejnoprávní stanice NOS.
Vrak MH17 sestavený z dílů nalezených na Ukrajině.
Vrak MH17 sestavený z dílů nalezených na Ukrajině. | Foto: Reuters

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska letos v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.

Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

"Rodiny obětí trpí kvůli chování Ruska, které stále popírá jakýkoli podíl na havárii, odmítá spolupracovat s vyšetřovateli a šíří mylné informace," prohlásil dnes obhájce skupiny Veeru Mewa, podle nějž se proto jeho klienti dnes obrátili na evropský soud.

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy