Příbuzní obětí tragického letu MH17 se obrátili na Evropský soud pro lidská práva

ČTK ČTK
23. 11. 2018 18:41
Příbuzní 55 Nizozemců, kteří v roce 2014 zahynuli při sestřelení malajsijského boeingu nad východoukrajinským Donbasem, se v pátek se stížností proti Rusku obrátili na Evropský soud pro lidská práva (ESLP). S odvoláním na právního zástupce skupiny o tom informoval server nizozemské veřejnoprávní stanice NOS.
Vrak MH17 sestavený z dílů nalezených na Ukrajině.
Vrak MH17 sestavený z dílů nalezených na Ukrajině. | Foto: Reuters

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska letos v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.

Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

"Rodiny obětí trpí kvůli chování Ruska, které stále popírá jakýkoli podíl na havárii, odmítá spolupracovat s vyšetřovateli a šíří mylné informace," prohlásil dnes obhájce skupiny Veeru Mewa, podle nějž se proto jeho klienti dnes obrátili na evropský soud.

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy