Příbuzní hájí vraha rodiny. Není šílený střelec, tvrdí

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 1. 2013 7:31
Šerif: Patnáctiletý mladík, který zastřelil rodiče i sourozence, se vymyká chápání
Dnes 15letý Nehemiah Griego na nedatovaném snímku.
Dnes 15letý Nehemiah Griego na nedatovaném snímku. | Foto: Reuters

Albuwuerque - Přestože strýc 15letého Nehemiaha Griega, který 19. ledna v Novém Mexiku brutálně zavraždil své rodiče a tři sourozence, tvrdí, že jeho synovec nepatří do škatulky šílených střelců, fakta naznačují něco jiného.

"Nikdo z nás si ani v té nejhorší noční můře nedokázal představit, že by mohl něco takového udělat," dušoval se chlapcův strýc a bývalý senátor Eric Griego v rozhovoru pro CNN.

Krutost a chladnokrevnost, jakou chlapcovo chování vykazuje, si nicméně se střelci z Denveru a Newtownu nijak nezadá.

Vyšetřovatelé zjistili, že mladík použil hned dvě zbraně: pušku ráže .22 a samopal AR-15, což je civilní verze známého M16. Postupně s nimi popravil svou rodinu.

Byla sobota brzy ráno. Nehemiahova matka a mladší bratr Zephaniah ještě spali bok po boku v posteli, když mladík poprvé udeřil (jeho otec tou dobou pomáhal v útočišti pro bezdomovce). Matku mladík zabil první. Výstřel probudil devítiletého Zephania, který nechtěl věřit, co se stalo. Uvěřil, až když jeho starší bratr zvedl matčinu bezvládnou a zakrvácenou hlavu.

"Devítiletý chlapec pak propukl v pláč a Griego se podle svých slov přestal ovládat. Pak zastřelil své sestry ve věku pěti a dvou let. To, co jsme zatím zjistili, se vymyká veškerému lidskému chápání," prohlásil na tiskové konferenci šerif Dan Houston.

Plánoval zabíjet dál

Když byl mladík s vražděním hotov, vyfotil bezvládné tělo své matky, snímek poslal své přítelkyni. Naložil obě zbraně do auta a vyrazil do ulic.

"Chtěl provést masakr ve Wallmartu (supermarketu) a nakonec padnout policejní kulkou," pokračoval viditelně šokovaný šerif. Plán zabíjet dál mu ale z nějakého důvodu nevyšel. Zbytek dne vrah strávil povětšinou se svou přítelkyní.

Podle šerifa Houstona takové chování na náhlé pominutí mysli nebo psychické zhroucení moc nevypadá. Naopak. Syn místního pastora podle něj svůj čin plánoval minimálně týden.

"Griega velmi bavily násilné videohry, byl nadšený, že se o tom mohl s vyšetřovateli bavit. Krom masakru v obchodě zvažoval také vraždu rodičů své přítelkyně. Působí naprosto chladně, neprojevuje žádné emoce," dodal.

Nadaný atlet a muzikant

Zbylí příbuzní Nehemiaha přesto trvají na svém. V písemném prohlášení ho popsali jako nadaného atleta a muzikanta, který chtěl pokračovat v dlouhé rodinné tradici a stát se vojákem.

Místo toho ho ale teď čeká obvinění z pětinásobné vraždy a dlouhý pobyt za mřížemi, případně v léčebně. Soud by měl začít do deseti dní, přičemž Griego bude souzen jako dospělý.

Na to, aby bylo možné říci, zda vrahův psychický stav umožňuje absolvovat soud, případně odbýt si trest ve vězení, je podle veřejného obhájce, který byl Greigovi přidělen, ještě brzy.

"Informace, které zveřejnil úřad šerifa, vedly k senzacechtivým titulkům a vytvoření obrázku u veřejnosti ještě před tím, než bylo zahájeno samotné vyšetřování," postěžoval si Jeff Buckels agentuře AP.

 

Právě se děje

Další zprávy