Útěk mladé Arabky i vražda polského starosty. Přečtěte si 10 příběhů letošního roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2019 12:18
Osmnáctileté dívce se podařilo utéct ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním a citovým zneužíváním. Americké komando zase zneškodnilo nejhledanějšího teroristu světa. Projděte si výběr deseti příběhů končícího roku 2019.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

Raháf Mohamed Kunúnová

Útěk osmnáctileté Saúdské Arabky mohl svět sledovat takřka v přímém přenosu. Raháf Mohamed Kunúnová utekla začátkem roku od své rodiny, s níž trávila dovolenou v Kuvajtu. Odletěla do Thajska, odkud chtěla pokračovat do Austrálie. V Bangkoku jí ale thajské úřady sebraly pas a dívce hrozila deportace. Kunúnová se zabarikádovala v pokoji letištního hotelu a přes Twitter začala vysílat zprávy o své situaci.

Pomocí příspěvků, které zhlédly tisíce lidí, na sebe upoutala mezinárodní pozornost. Kunúnová podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním, kterému čelila ze strany mužských rodinných příslušníků. Chtěla také uniknout předem dohodnutému sňatku. Podle ní se s ženami v zemi konzervativní sunnitské monarchie zachází jako s otroky.

Dívka se navíc ještě doma zřekla islámu. Strachovala se tak o svůj život, protože odpadlictví od víry by její rodina trestala smrtí. 

Saúdská Arabka nakonec pár dní po svém útěku získala od OSN status uprchlice a posléze azyl v Kanadě. Když se dostala do Severní Ameriky, rodina se jí zřekla.

Dramatický útěk dívky upozornil na problém mužského opatrovnictví v Saúdské Arábii. Postavení žen v této zemi patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí, byť korunní princ Muhammad bin Salmán přijal v posledních letech několik reforem. Například ženám povolil cestovat do zahraničí bez souhlasu mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy