Hrdinou Francie je muslim. Ukryl šest lidí v chladicí komoře

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 1. 2015 8:20
Lassany Bathily, mladík původem z Mali, zachránil nejméně šest zákazníků, když jim pomohl ukrýt se v chladicí komoře.
Drama v pařížském košer obchodě.
Drama v pařížském košer obchodě. | Foto: Reuters

Paříž - Dva dny po dramatu v židovském obchodě s potravinami v Paříži, kde terorista Amedy Coulibaly zabil čtyři lidi a zadržoval několik hodin 15 dalších, se na sociálních sítích šíří vyprávění o hrdinství některých rukojmích.

Největší pozornost přitahuje příběh čtyřiadvacetiletého muslimského prodavače supermarketu původem ze západoafrického Mali Lassany Bathilyho, který zachránil nejméně šest zákazníků, když jim pomohl ukrýt se v chladicí komoře.

Pohotový muslimský prodavač

"Skupinka zákazníků spatřila, že do obchodu vstoupil ozbrojenec a zahájil palbu, a reflexivně prchla po schodišti do suterénu, aby se ukryla. Bylo jich šest, včetně ročního dítěte," uvedl místní představitel Malik Yettou. "Pomohl jim přitom prodavač Lassana Bathily, který je schoval do bezpečí," dodal.

"Když seběhli dolů, otevřel jsem dveře chladicí komory, zhasl jsem tam a vypnul chlazení. Vpustil jsem je dovnitř a zavřel jsem dveře. Řekl jsem jim, aby byli zticha, že půjdu pryč," vylíčil mladý muž, kterého televize BFMTV označila za "maliského muslima".

Bathily poté použil výtah na zboží, s jehož pomocí se dostal ven z obchodu, a mohl tak policistům poskytnout cenné informace o tom, co se v supermarketu děje.

Ukrytí lidé byli díky mobilním telefonům v kontaktu se světem venku, a tak se nakonec dozvěděli, že na teroristu zaútočili policisté a zneškodnili ho. Když vyšli ven, všichni Bathilymu děkovali. Fotografie mladého černocha nadepsaná "maliský muslim" se krátce poté začala šířit na Twitteru jako symbol jednoty lidí stojících proti terorismu.

V chladicí komoře bylo i roční miminko

Podle deníku The Daily Telegraph se v chladicí komoře ukrývala mezi jinými také Sarah Bittonová se svým jedenáctiměsíčním dítětem. Média v pátek zveřejnila dramatické snímky, na nichž je vidět, jak po boku ozbrojených policistů prchá z obchodu Hyper Cacher s miminkem sevřeným v náručí.

Po osvobození se Bittonová, dcera majitele košer řeznictví v belgickém Uccle, svěřila zdravotníkům se svými obavami z podchlazení kojence. To se však nepotvrdilo, podle zdravotníků bylo dítě "v pořádku, zdravé", mělo zarůžovělé tvářičky a normální tělesnou teplotu.

Pět hodin bez bundy

V chladicím boxu měl být i italský muž Ilan a jeho tříletý syn.

Ilan zůstal v chladu pět hodin, vzdal se proto bundy, do které zabalil svého syna. Ilanova matka si rychle uvědomila, že její syn a vnuk jsou jedněmi z rukojmích, do obchodu šli totiž na nákup. Proto se rozhodla své blízké nekontaktovat, ale poslala Ilanovo telefonní číslo policii.

Ta díky signálu v telefonu zaměřila nejen Ilanovu polohu, ale i ostatní rukojmí v budově. Právě díky této informaci mohla policie provést rychlý zásah, zneškodnit únosce a zabránit dalším obětem na životech. I tak po útoku v košer obchodě přibyly další čtyři oběti.

Chtěl teroristu zastřelit, stal se jednou z obětí

Smutným hrdinou přepadení supermarketu byl naopak jeden ze zákazníků Yohan Cohen, který dříve v obchodě pracoval, aby ušetřil na svatbu, již plánoval se svou snoubenkou. Cohen si všiml, že terorista nechal jednu ze zbraní položenou na prodejním pultu, zatímco pušku kalašnikov držel v rukou. Cohen ležící zbraň popadl a namířil na útočníka Coulibalyho. Ten ale podle všeho zbraň odložil, protože se zasekla. Rukojmí stiskl spoušť, výstřel se však neozval. Coulibaly mu vzápětí vpálil kulku do hlavy.

"Policisté uvedli, že terorista vyhrožoval, že zabije tříletého chlapce, a Yohan se ho pokusil zastavit. Popadl teroristovu zbraň, ale než dokázal vystřelit, útočník ho na místě usmrtil ranou do hlavy," řekl bratranec Yonatan izraelskému serveru Ynetnews o Yohanovi, který se společně s dalšími třemi muži stal obětí teroristy.

Mladík v krabici

Bratři Kouachiové, kteří zaútočili na satirický magazín, se v pátek skrývali v tiskárně v obci Dammartin-en-Goële ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Paříže. Drželi jednoho rukojmího, o dalším však nevěděli.

Zaměstnanec tiskárny se totiž schoval do krabice pod dřez v kantýně tiskárny, řekl deníku Guardian prokurátor Francois Molins. Šestadvacetiletý grafický designér po celou dobu zásahu komunikoval s policií pomocí SMS zpráv.

V nich jim například popsal areál tiskárny nebo to, o čem oba bratři zrovna mluví. Podle jiných zdrojů psal SMS zprávy také své rodině. Muže skrytého v krabici objevila policie až poté, co zneškodnila oba teroristy. Neměl žádné zranění, podle vyšetřovatelů byl pouze v šoku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy