Zrušili nám lety, chceme domů. Příběhy Čechů, které pandemie uvěznila v zahraničí

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 3. 2020 14:03
Štve vás, že jste už několikátý den zavření doma? Někteří Češi se tam naopak marně snaží dostat. Uvízli na dovolené na druhém konci světa, bojují se zrušenými lety a zavřenými hranicemi. Nevědí, zda riskovat dlouhou cestu s malým dítětem, nebo spoléhají na tamní přetížené úřady. Přečtěte si příběhy Čechů, kteří tráví koronavirovou pandemii v zahraničí.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu. | Foto: Reuters

Španělsko: lidé to snad konečně začínají brát vážně

O Španělsku se v posledních dnech v souvislosti s šířením koronaviru hovoří jako druhé Itálii. Za posledních 24 hodin tam zemřelo více než 200 lidí, v zemi je přes 17 tisíc nakažených. Po Číně, kde epidemie na přelomu roku začala, Itálii a Íránu je nyní nejhůře zasaženou zemí, platí zde celostátní nouzový stav i karanténa. 

Ve Valencii žije Češka Hanka Voborníková, která pracuje jako dopravní dispečerka, na starosti má mezinárodní kamionovou dopravu. "Roušky tu moc nefrčí, nařízení nosit je na veřejnosti taky ještě nepřišlo. Podle mě už to ale lidé začínají brát trochu vážně, vědí, že jde do tuhého. Najdou se ale i tací, kterým je to úplně jedno a klidně se jdou ven projít," popisuje. 

V zemi jsou zavřené školy i většina veřejných míst. 46 milionů Španělů podle vlády nemá vycházet z domova s výjimkou nákupu potravin, léků nebo návštěvy u lékaře. "V obchodech vyfasujete jednorázové rukavice a pravidelně se dezinfikují nákupní košíky," popisuje opatření Voborníková.

Nákaza se podle ní šíří zejména z hlavního města. "Tady ve Valencii máme spoustu turistů, kteří přijeli na svátek Fallas. Ti si říkají - v Madridu je spousta nakažených, pojedeme na venkov. No a pak nemají nemocní přibývat," říká. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy