Čečenský hon na gaye: Při mučení dva zemřeli, 40 lidí je ve vězení, tvrdí aktivisté

Tomáš Klézl ČTK Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 14. 1. 2019 19:49
Dva lidé zemřeli a skoro čtyřicet dalších bylo uvězněno při zásahu proti LGBT lidem v Čečensku. V pondělí o tom informovala ruská média s odvoláním aktivisty z petrohradské nevládní organizace The LGBT Russia Network. Útoky údajně trvají od konce prosince. Čečenská vláda informace označila za "absolutní lži a výmysly".
Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov | Foto: Reuters

Zadržená skupina podle představitele Russian LGBT Network Igora Kochetkova čítá zhruba čtyřicet mužů a žen. "Víme, že je zatýkají příslušníci bezpečnostních složek a nezákonně je zadržují v Argunu. Místní policie dělá vše pro to, aby z republiky nemohli vyjet nebo se následně neobrátili s žádostí o ochranu na soud," uvedl. Nejméně dva lidé už ve vazbě na následky mučení zemřeli.

Současná vlna perzekuce měla začít koncem prosince, kdy policie údajně zatkla správce skupiny pro LGBT komunitu na sociální síti VKontakte. Skrze údaje v jeho mobilním telefonu se jí podařilo dostat k ostatním zadrženým.

Zprávy aktivistů částečně potvrdily ruské noviny Novaya Gazeta, jejichž zdroje zásah potvrdily. "Radíme každému, kdo je stále na svobodě, aby bral tuto zprávu vážně a okamžitě opustil republiku," citoval deník příspěvek v jedné ze skupin na síti VKontakte.

Pondělní informace připomínají události z roku 2017, kdy policie v Čečensku shromáždila více než stovku homosexuálních mužů a v tajných vězeních je vystavila bití a elektrickým šokům, za což si region vysloužil mezinárodní opovržení a sankce. "Utlačování mužů a žen podezíraných z homosexuality ale nikdy nepřestala, jen změnila svůj rozměr," řekl Kočetkov.

Místní úřady zprávy popíraly a tvrdily, že v regionu žádní homosexuálové nejsou. Nejnovější zprávy o tvrdých zákrocích proti homosexuálům v pondělí znovu odmítl mluvčí čečenského vůdce Alvi Karimov, podle něhož to jsou absolutní lži a výmysly.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prosazuje v republice konzervativní islámské zákony. Homosexualita se dlouhodobě setkává s nevolí v celém Rusku, na severu Kavkazu jsou nicméně příslušníci gay komunity vystaveni represím, při nichž jde podle svědků často i o život.

Podle zprávy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z loňského prosince je pronásledování představitelů LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů) v Čečensku nevyvratitelně dokázané, připomněla dnes ruská redakce serveru BBC.

"Každý den mě ujišťovali, že mě zabijí"

O utlačování homosexuálů v Čečensku minulosti promluvil v roce 2017 vůbec jako první Rus Maxim Lapunov, kterého jednoho dne přepadli dva policisté a odvlekli ho do auta. "Obvinění znělo, že jsem gay," citoval mužovo prohlášení americký list Washington Post. Při výslechu mu pak tloukli hlavou o zeď a bili ho za hlasitých nářků vězňů ve vedlejších celách.

"Přestali jen na chvíli, aby mě nechali nadechnout," popsal události novinářům.  Policisté po Lapunovovi chtěli kromě přiznání i kontakty na ostatní gaye. "Každý den mě ujišťovali, že mě zabijí," řekl.

Video: Stěží jsem se mohl plazit, říká muž, kterého v Čečensku věznili za homosexualitu

Stěží jsem se mohl plazit. Muž promluvil o pronásledování gayů v Čečensku | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 8 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 40 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy