Při zásahu proti černobylským hladovkářům zemřel muž

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2011 12:05
Sedmdesátiletý bývalý záchranář zkolaboval, když policie vzala útokem stany protestujících
Policisté strhli černobylcům stany.
Policisté strhli černobylcům stany. | Foto: Reuters

Doněck - Spor o vyplácení sociálních dávek lidem, kteří před čtvrtstoletím likvidovali následky černobylské jaderné havárie, se na Ukrajině vyostřuje.

V noci na pondělí policie likvidovala stan hladovkářů v centru Doněcka a při zásahu zemřel jeden z protestujících, sedmdesátiletý Gennadij Konopljov.

Podle původních informací ho policisté surově zbili, ale poslední zprávy hovoří o tom, že ho postihl srdeční kolaps a zemřel během převozu do nemocnice.

V centru východoukrajinského města, které je rodištěm a hlavní voličskou základnou prezidenta Viktora Janukovyče, držely hladovku od 15. listopadu asi dvě stovky lidí.

Jejich zástupci označili noční akci za státní terorismus a obvinili Janukovyče z odpovědnosti za smrt muže. Policii vyčítají, že zaútočila bez varování.

Demonstranti původně dostali povolení postavit stan, ale pak vedení města rozhodlo, že hladovka je nezákonná.

"Byl to banditský útok. Moc ukázala svoji temnou tvář," řekl agentuře Unian mluvčí černobylců Nikolaj Gončarov.

Podle lékařů za smrt Konopljova mohou i někteří demonstranti, kteří  blokovali odjezd sanitky, vrhali se pod její kola a žádali vysvětlení, co se stalo.

Foto: Reuters

Muž si údajně už několik dní stěžoval na bolest na hrudi, ale nechtěl kvůli návštěvě lékaře hladovku přerušit a opustit stan.

Střety mezi policií a demonstranty jsou na Ukrajině poměrně časté, ale nedochází při nich k vážným zraněním, nebo dokonce úmrtí. Tento případ je výjimečný, a proto poutá tolik pozornosti.

Janukovyč nařídil vyšetřit okolnosti smrti a kondoloval příbuzným Konopljova. Prezidentovi a jeho straně v posledních týdnech kvůli ekonomických problémům prudce padají preference a hrozí jim velká ztráta hlasů ve volbách příští rok.

Protesty bývalých hasičů a záchranářů, takzvaných "černobylců," začaly poté, co vláda premiéra Mykoly Azarova zrušila sociální dávky, které za svoji službu v roce 1986 dostávali.

Podle vlády Ukrajina musí tvrdě šetřit a na další vyplácení příspěvků prostě nejsou peníze. V Kyjevě se kvůli tomu dav 1. listopadu pokusil proniknout do budovy parlamentu, i tam musely zasahovat speciální policejní oddíly Berkut.

 

Právě se děje

Další zprávy