Policisté vtrhli do favely v Riu, při zásahu proti gangům zemřelo nejméně 13 lidí

ČTK ČTK
8. 2. 2019 21:14
Nejméně 13 lidí zemřelo při páteční operaci brazilských bezpečnostních sil v několika čtvrtích nedaleko centra Ria de Janeiro. Další člověk byl při zásahu vážně zraněn, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní lékaře. Armáda a policie se v posledních měsících ve druhém nejlidnatějším brazilském městě zapojuje do rozsáhlých akcí proti zločineckým skupinám ovládajícím život v chudinských čtvrtích zvaných favely.
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Reuters

Zásah se soustředil na favely Fallet, Fogueteiro a Coroa nedaleko turisty vyhledávané čtvrti Santa Teresa ležící na jednom z vrcholků nad centrem města. Podle prohlášení policie vyrazili příslušníci zásahových jednotek uklidnit přestřelku mezi členy gangů a sami se ocitli v palbě. Zemřelo nejméně 12 zločinců, uvedla policie, která zabavila tři útočné pušky, 12 pistolí a šest granátů.

Rio více než dva roky po letní olympiádě, před níž úřady docílily snížení zločinnosti, trápí výrazný nárůst násilných trestných činů. Jen předloni bylo podle statistiky nevládní organizace Brazilské fórum pro bezpečnost občanů zavražděno každý den rekordních 175 lidí, což je v průměru sedm vražd za hodinu. Celkem se obětí vražd stalo loni 63.880 lidí, což je tříprocentní nárůst proti předchozímu roku.

Na vysoké kriminalitě se podílí zejména organizovaný zločin a boj drogových gangů o ovládnutí území. Vzrostl však i počet obětí nekompromisních zásahů bezpečnostních složek, při nichž kromě zločinců umírají i nevinní civilisté.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy