Kolumbijskou věznici ovládly nepokoje. Zemřelo 49 odsouzenců, část asi chtěla utéct

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2022 16:30
Při nočních nepokojích v nápravném zařízení na jihozápadě Kolumbie zemřelo 49 lidí. Oznámil to v úterý ráno místního času podle agentury Reuters šéf kolumbijské vězeňské správy Tito Castellanos. Podle něj jsou mezi oběťmi také zaměstnanci vězeňské správy. Dalších 30 lidí ve věznici ve městě Tuluá utrpělo zranění.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Je to tragická a katastrofální událost," řekl Castellanos místní rozhlasové stanici Caracol Radio. Dodal, že ve věznici bylo 1267 trestanců.

Podle místních médií násilnosti vypukly při střídání strážných asi dvě hodiny po půlnoci a důvodem byla zřejmě snaha části vězňů o útěk. Při nepokojích vznikl požár v pavilónu, v němž bylo na 180 vězňů se středním stupněm ostrahy.

Úřady začaly události vyšetřovat. Podle nich vězni zapálili matrace, aby zamezili vstupu vězeňské služby do jejich části věznice. Velká část obětí zemřela udušením. Podle Castellanose díky rychlému zásahu zaměstnanců věznice a hasičů není bilance ještě horší.

Kolumbijský prezident Iván Duque, který je nyní na návštěvě Portugalska, na twitteru slíbil vyšetření události ve věznici v Tuluá.

Kolumbie v době koronavirové pandemie ohlásila propuštění tisícovek vězňů poté, co odsouzenci v roce 2020 násilně protestovali proti podmínkám v přeplněných věznicích a nedostatečným službám. Ve vzpouře, která tehdy vypukla ve vězení v hlavním městě Bogotá, zemřelo nejméně 20 lidí.

Kolumbijské věznice jsou dlouhodobě přeplněné. Za mřížemi v zemi, kde žije 49 milionů obyvatel, je zhruba 97 tisíc vězňů, o pětinu více než je oficiální kapacita vězeňských zařízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy