Při výstavě karikatur Mohameda se střílelo, útočníky zabili

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 23:40
Dva muži přijeli před vstup do budovy autem. Oba byli ozbrojení a začali pálit na pracovníka ochranky. Policisté proti ozbrojencům zakročili a usmrtili je.
Foto: Reuters

Dallas - V americkém Texasu se střílelo na místě konání výstavy karikatur proroka Mohameda. Dva útočníky, kteří začali v neděli večer místního času pálit před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, policie zastřelila, uvedl starosta města v prohlášení. Jejich totožnost už je známa.

Při přestřelce byl zraněn nejméně jeden strážný.

Zatím není jasné, zda incident souvisel s výstavou, na které byl přítomen i šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Nikdo z návštěvníků zraněn nebyl, lehce postřelen byl jeden člen ostrahy.

Událost se odehrála na parkovišti před konferenčním centrem ve městě Garland nedaleko Dallasu, kde se konala výstava kreseb v rámci akce Draw the Prophet (Nakresli proroka), kterou organizovalo protiislámské hnutí American Freedom Defense Initiative (AFDI).

Šlo o díla v rámci soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda; první cenou byla odměna ve výši 10 000 dolarů (asi 250 000 korun).

Podle garlandského policisty Joea Harna použili muži útočné pušky. Zatímco pálili na patrolu v autě a na členy ochranky, zastřelil je oba dopravní policista, který byl právě na místě. Člen ostrahy byl po ošetření střelného zranění v oblasti kotníku propuštěn do domácího léčení.

Policie podle Harna o možné rizikovosti akce dlouho dopředu věděla, proto bylo její ostrahou pověřeno nadprůměrné množství mužů zákona. I díky tomu se patrně podařilo předejít možným větším ztrátám na životech.

Policie zveřejnila jméno jednoho ze střelců, kterým byl Elton Simpson, jehož již policisté v minulosti vyšetřovali kvůli podezření z terorismu. Druhým byl podle policejního zdroje listu The New York Times jeho spolubydlící Nadir Soofi. Agenti FBI a pyrotechnici prohledali jejich byt v arizonském Phoenixu.

Simpson údajně před útokem odeslal na Twitter vzkaz tohoto znění: "Můj bratr a já jsme složili do rukou velitele přísahu věrnosti. Nechť nás Alláh přijme jako mudžáhidy. Přimluvte se." Vzkaz byl později ze sociální sítě odstraněn.

Ihned po útoku policie uzavřela okolí konferenčního centra. Na místo byla povolána pyrotechnická jednotka kvůli podezření, že dvojice mohla nastražit nálože ve voze, ve kterém přijela. To se však nepotvrdilo.

Největší skupina hájící práva muslimů v USA útok odsoudila. Rada americko-islámských vztahů (CAIR) v dnešním prohlášení uvedla, že podobně násilná reakce uráží islámskou víru více než jakákoli karikatura.

Akci střelců odsoudil i mluvčí Bílého domu, podle něhož "žádný způsob vyjádření, i když je urážlivý, neospravedlňuje násilné činy".

"Strašné. Bylo to tak blízko. Doufám, že se zraněnému policistovi daří dobře," uvedl Wilders po útoku. Dodal také, že jedinou odpovědí na podobné útoky je pokračovat v dosavadní práci, ačkoli to není vždy snadné.

Wilders přijel do USA na pozvání AFDI, která je vnímána jako krajně pravicové a silně protiislámské hnutí. To po střelbě vydalo prohlášení, že právě kvůli takovýmto incidentům bojuje o právo na svobodu projevu.

"Tohle je válka o svobodu projevu. Co uděláme? Vzdáme se těm stvůrám?" uvedlo hnutí na Facebooku. Rovněž Wilders v textové zprávě zaslané nizozemské televizní stanici označil střelbu za nepřijatelný útok na svobodu projevu.

V konferenčním centru v Garlandu na výstavu vedle Wilderse přišlo dalších asi 200 lidí včetně novinářů.

Letos v lednu šokoval celý svět útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, který opakovaně publikoval karikatury proroka Mohameda. Dva muslimští radikálové při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů.

Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé, už v roce 2006 vyvolalo vášnivé protesty v muslimském světě zveřejnění karikatur Proroka v dánském deníku Jyllands-Posten.

 

Právě se děje

Další zprávy