Krádež v Heydrichově hrobu: Zlodějům šlo o historický kord šéfa SS, tvrdí badatel

Foto: Heydrichův hrob je jinde, než kopali lupiči, tvrdí badatel. Hřbitov navštívil
Zloději se nechali k akci velmi pravděpodobně inspirovat snímkem německé internetové encyklopedie, na němž je udané nesprávné místo Heydrichova hrobu.
Neznámí zloději hrob na hřbitově v Berlíně otevřeli v noci z 11. na 12. prosince jako místo, kde spočívá Reinhard Heydrich. Ale spletli se.
Heydrichova pohřbu se zúčastnili nejvyšší představitelé německé říše. Šéf SS a gestapa Heinrich Himmler, kvůli jehož čestnému kordu se zloději Heydrichův hrob pokoušeli pravděpodobně vyloupit, zcela vlevo.
Heydrichova rakev s vlajkou SS, bojovou přilbou a čestným kordem. Před uložením do země ho Heydrichův přímý nadřízený šéf SS Heinrich Himmler vyměnil podle Řádových zákonů SS za svůj. Himlerův kord byl pak zřejmě pro zloděje důvodem ke kopání na berlínském Hřbitově invalidů.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 12. 2019 10:37
Zloději, kteří minulý týden vyloupili berlínský hrob Reinharda Heydricha, patrně získali přesně to, co chtěli - čestný kord Heinricha Himmlera, říšského vůdce SS a šéfa gestapa. Ten ho jako Heydrichův přímý nadřízený položil podle Řádových zákonů SS při pohřbu na víko rakve.

"Jsem přesvědčen, že lupičům šlo právě o Himmlerův kordík," říká badatel Jaroslav Čvančara. Na místě anonymizovaného hrobu nacistického pohlavára byl s historiky i archiváři již několikrát.

Říšský vůdce SS Heinrich Himmler
Říšský vůdce SS Heinrich Himmler | Foto: ČTK

"S identifikací hrobu pomohli němečtí badatelé a pamětníci. Ten hřbitov jsme ale navštívili kvůli významným německým osobnostem a při té příležitosti jsme se zajímali také o místo, kde je pohřben Heydrich, jehož v Praze zlikvidovali českoslovenští parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem," vysvětluje Čvančara.

Německá média po krádeži minulý týden uvedla, že pachatel či pachatelé museli o místu uložení Heydricha vědět zřejmě z povolaných míst, neboť hrob byl po válce srovnán se zemí a anonymizován.

Hypotézy, že zlodějům šlo o Heydrichovy ostatky, badatel vylučuje. "Ani podle německé policie nebyla ostatně rakev otevřena," konstatuje badatel a odvolává se na velmi striktní Řádové zákony SS.

Právě v předpisech nacistů jsou zaneseny povinnosti esesmanů při zásnubách, sňatku, ale i pohřbu. Čvančara připomíná, že v případě, že je pohřbíván příslušník SS, jeho nejbližší nadřízený vezme z víka rakve čestný kordík zesnulého a položí na ni naopak ten svůj. Tento kordík je pak také i s rakví pohřben.

"Zlodějům šlo při otevření Heydrichova hrobu právě o ten čestný Himmlerův kordík SS. Proč by je měly zajímat ostatky Heydricha?" ptá se Čvančara.

Pro některé sběratele může mít Himmlerův předmět obrovskou cenu, kvůli jehož získání jsou ochotni podstoupit i nemalá rizika. Je to pro ně cenná válečná relikvie, stejně jako prsteny SS anebo medaile, řády či zbraně vojáků východní i západní fronty z let první a druhé světové války.

Bojovníci proti nacistům i stíhací esa

Berlínský Hřbitov invalidů je cennou kulturní památkou. Na konci druhé světové války byl vybombardován, takže z něj zbyla jen torza. Navíc jím v letech studené války procházela berlínská zeď, při jejíž stavbě byly zničeny hroby významných osobností německé historie.

Důstojnou podobu začal hřbitov získávat až po pádu železné opony počátkem devadesátých let. S výjimkou nacistických válečných zločinců byla obnovena většina hrobů.

Na tomto hřbitově je pochován například i Napoleonův odpůrce, generál Gerhard von Scharnhorst, který zemřel na zranění v Praze a byl původně pohřben v pražském Karlíně. Nebo i bojovníci proti nacistům, kteří byli na samém konci druhé světové války zavražděni zvláštním komandem SS, jako například plukovník Wilhelm Staehle.

Na Hřbitově invalidů leží i Werner Mölders, stíhací pilot německé Luftwaffe, který se zúčastnil španělské občanské, ale i druhé světové války. Letecké eso Mölders se stal prvním pilotem v historii, který překonal hranici sta sestřelů. Na stejném místě je pohřbený i Ernst Udet, letec a hrdina první světové války a pozdější generálplukovník v té druhé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy