Při výbuchu náloží v Damašku zemřely desítky lidí. Útok mířil na poutníky

ČTK ČTK
11. 3. 2017 22:21
Libanonská televize Al-Manár informuje o nejméně 40 obětech. Syrská státní tisková agentura SANA útok připsala teroristům. Útoky mířily podle Exilové organizace syrských ochránců lidských práv na šíitské poutníky. Tento teroristický čin odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí i humanitární představitel OSN v Sýrii Alí Zatárí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Damašek - V damašské čtvrti Báb Musála v sobotu vybuchly dvě bomby. O život podle libanonské televize Al-Manár přišlo nejméně 40 lidí, většinou iráckých poutníků. Více než 100 osob bylo zraněno. Podle televize spáchali čin dva sebevražední atentátníci. K útoku, který se stal poblíž šíitských svatyň a byl jedním z nejkrvavějších v syrské metropoli za posledních šest let, se dosud nikdo nepřihlásil.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala o 44 mrtvých, ale počet obětí podle ní může stoupat. Čtyřicet mrtvých Iráčanů potvrdila irácká televize.

Syrská státní tisková agentura SANA útok připsala "teroristům", což je termín, kterým Damašek označuje své oponenty i islámské radikály. Obdobné útoky proti šíitským cílům v syrské metropoli i jinde v minulosti spáchal takzvaný Islámský stát (IS), který stejně jako další extremistické sunnitské skupiny považuje šíity za odpadlíky od víry.

Útok odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí i humanitární představitel OSN v Sýrii Alí Zatárí. Útok na civilisty je podle něj "teroristickým činem, který musí odsoudit a odmítnout každý, kdo má svědomí".

Podle arabské televize Majádín byly při explozích zasaženy autobusy, které vezly šíitské poutníky na hřbitov Báb as-Saghír. Nálože vybuchly u tohoto hřbitova, který je jedním z nejstarších v Damašku a na němž jsou pohřbeni šíitští náboženští představitelé. Hřbitov leží jižně od historické části Damašku a podle stanice Majádín patří oblast v jeho okolí k dobře střeženým.

Na záběrech syrské státní televize bylo vidět krvavé skvrny na ulicích a několik poničených autobusů na parkovišti.

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce. Hizballáh ale v sobotu útok odsoudil.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alávitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu, většina Iráčanů jsou šíité.

 

Právě se děje

před 21 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 54 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy