Při výbuchu benzinové stanice v Ghaně zemřelo 150 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 23:07
Většina Ghaňanů se na stanici pouze ukrývala před deštěm.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: pigwar.com

Akkra - Nejméně 150 lidí zahynulo v noci na čtvrtek v Ghaně při výbuchu, který nastal u benzinové stanice v centru hlavního města Akkry. Oznámil to ve čtvrtek večer ghanský prezident John Dramani Mahama. Předběžné výsledky vyšetřování ukazují, že šlo o nehodu zapříčiněnou záplavami. Země vyhlásila kvůli neštěstí třídenní státní smutek.

Explozi způsobil požár, který o půlnoci SELČ zachvátil nedaleký terminál nákladních aut a rozšířil se na okolní budovy. K benzinové stanici se oheň dostal přes palivo, které z pumpy uniklo v důsledku několik dní trvajících záplav. Ve stanici se ve chvíli výbuchu podle záchranářů ukrývaly před deštěm desítky lidí.

Záchranářům komplikuje práce velká voda v okolí čerpací stanice. Záběry místní televize ukazují, jak jsou těla obětí odvážena na nákladních vozech a další ohořelá těla zůstávají mezi troskami budov.

Prezident Mahama, který místo tragédie navštívil, oznámil, že země vyhradí na záchranné operace a rekonstrukci 12 milionů dolarů (300 milionů korun). Neštěstí podle agentury AP patrně ještě zesílí kritiku neschopnosti vlády zlepšit infrastrukturu země, kde navzdory pravidelnosti přívalových dešťů dosud nebyl ani v metropoli vybudován odpovídající odvodňovací systém.

V Ghaně se jedná o největší neštěstí za dlouhou dobu. Podobně velkou katastrofu pamatuje země naposledy v roce 2001, kdy v tlačenici na národním fotbalovém stadionu zahynulo 120 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy