Při výbuchu benzinové stanice v Ghaně zemřelo 150 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 23:07
Většina Ghaňanů se na stanici pouze ukrývala před deštěm.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: pigwar.com

Akkra - Nejméně 150 lidí zahynulo v noci na čtvrtek v Ghaně při výbuchu, který nastal u benzinové stanice v centru hlavního města Akkry. Oznámil to ve čtvrtek večer ghanský prezident John Dramani Mahama. Předběžné výsledky vyšetřování ukazují, že šlo o nehodu zapříčiněnou záplavami. Země vyhlásila kvůli neštěstí třídenní státní smutek.

Explozi způsobil požár, který o půlnoci SELČ zachvátil nedaleký terminál nákladních aut a rozšířil se na okolní budovy. K benzinové stanici se oheň dostal přes palivo, které z pumpy uniklo v důsledku několik dní trvajících záplav. Ve stanici se ve chvíli výbuchu podle záchranářů ukrývaly před deštěm desítky lidí.

Záchranářům komplikuje práce velká voda v okolí čerpací stanice. Záběry místní televize ukazují, jak jsou těla obětí odvážena na nákladních vozech a další ohořelá těla zůstávají mezi troskami budov.

Prezident Mahama, který místo tragédie navštívil, oznámil, že země vyhradí na záchranné operace a rekonstrukci 12 milionů dolarů (300 milionů korun). Neštěstí podle agentury AP patrně ještě zesílí kritiku neschopnosti vlády zlepšit infrastrukturu země, kde navzdory pravidelnosti přívalových dešťů dosud nebyl ani v metropoli vybudován odpovídající odvodňovací systém.

V Ghaně se jedná o největší neštěstí za dlouhou dobu. Podobně velkou katastrofu pamatuje země naposledy v roce 2001, kdy v tlačenici na národním fotbalovém stadionu zahynulo 120 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy