V Mogadišu přemohli islamistické útočníky na hotel. Zemřelo nejméně 23 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2017 13:33
Po více než jedenácti hodinách ukončili v neděli brzy ráno příslušníci somálské policie a armády útok teroristů na hotel v metropoli Mogadišu. Podle agentury AP při něm zahynulo 23 lidí, agentura Reuters zatím hovoří o 29 obětech. Tři desítky osob se podařilo ze zajetí teroristů vysvobodit. K útoku se přihlásila teroristická skupina Šabáb.
Místo sebevražedného útoku v Mogadišu.
Místo sebevražedného útoku v Mogadišu. | Foto: Reuters

Útok na hotel v somálské metropoli Mogadišu začal v sobotu odpoledne, když sebevražedný atentátník sedící v nákladním voze odpálil nálož u vchodu do hotelu. Výbuch zničil mnoho okolních aut a fasády domů. Útočníci následně vnikli do hotelu a stříleli kolem sebe. Uvnitř budovy se odpálil další sebevražedný atentátník.

Podle místních médií bezpečnostní složky jednoho útočníka zastřelily a dalších několik po více než jedenácti hodinách obléhání hotelu zadržely živé. Celkem se útoku zúčastnilo údajně pět radikálů z hnutí Šabáb.

Policistům a vojákům se nakonec podařilo z obležené budovy, která leží nedaleko prezidentského paláce a je často využívána politiky, osvobodit třicet zajatých lidí včetně ministra somálské vlády a známého duchovního. Při útoku radikálové zastřelili ženu a její tři děti, včetně jednoho novorozence. Mezi dalšími oběťmi byl policejní velitel, někdejší zákonodárce a bývalý ministr.

Islamistické hnutí Šabáb stojí často za útoky v Somálsku. Před dvěma týdny zahynulo při explozi dodávky naplněné výbušninami před hotelem Safari v Mogadišu na 358 lidí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírá islamisty z hnutí Šabáb.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vitásková žádala odškodné 170 tisíc za délku stíhání, soud to zamítl

Soud zamítl žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, jež od státu požaduje 170 tisíc korun za nepřiměřenou délku stíhání v kauze solárních podvodů. Rozhodnutí není pravomocné.

Další zprávy