Útok v Paříži mohl souviset s karikaturami Mohameda. Dva lidé utrpěli vážná zranění

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2020 13:57
Muž ozbrojený sekáčkem v pátek nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu. Po útoku bylo zatčeno osm lidí, z toho jeden byl propuštěn, informovala agentura AFP. Prokuratura v sobotu oznámila, že čin vyšetřuje jako teroristický.

Podle agentury AFP, která se odvolává na své zdroje, mohl páteční útok v Paříži souviset s karikaturami proroka Mohameda, jež dříve otiskl Charlie Hebdo. Hlavní podezřelý z útoku měl po pátečním zadržení prohlásit, že je proti karikování Proroka islámu. 

Jde o osmnáctiletého muže, jehož francouzská média označují jako Aliho H. původem z Pákistánu. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina přišel do země před třemi roky jako nezletilý bez doprovodu. Byl proto záhy předán do péče sociální služby a až do letošního srpna u něj nikdo nepozoroval známky radikalizace. 

Z dalších sedmi zadržených byl později propuštěn třiatřicetiletý Alžířan, který útočníka po činu pronásledoval. Posléze se ukázalo, že byl pouze svědkem události, při níž byli zraněni muž a žena, kteří si na ulici vyšli z práce na kuřáckou pauzu. Jejich zranění jsou vážná, v ohrožení života nejsou.

Francouzský ministr vnitra Darmanin již v pátek večer hovořil o "islamistickém teroristickém činu" a nařídil také posílení policejní ochrany všech "symbolických míst", o tomto víkendu zejména židovských, protože na neděli a pondělí připadá židovský svátek Jom kipur. 

Muže a ženu, kteří si vyšli z práce na kuřáckou pauzu, napadl útočník krátce před polednem před budovou v ulici Nicolase Apperta v 11. pařížském obvodu. Podle AFP jsou napadení zaměstnanci společnosti Premières Lignes, která působí jako tisková agentura a jako televizní produkční společnost.

"Přišel chlapík a z ničeho nic, aniž by něco řekl, na ně začal útočit; křičeli, ale naštěstí měli dost síly, aby útočníkovi utekli," řekl ředitel společnosti Paul Moreira.

Útok na "symbolickém místě"

Ministerstvo vnitra vytvořilo krátce po útoku krizovou skupinu, která krom ministra vnitra Darmanina zahrnuje i premiéra Jeana Castexe. Oba se spolu s pařížskou starostkou Annou Hidalgovou později v pátek vydali k místu činu. Úřady uzavřely školy v širším okolí a několik tisíc děti nesmělo několik hodin ven.

Castex prohlásil, že se útok odehrál na "symbolickém místě", a dodal, že vláda je odhodlána bojovat proti terorismu všemi prostředky a zajistit svobodu tisku. Ministr vnitra Darmanin v rozhovoru se stanicí France 2 připustil, že úřady nebezpečí v ulici Nicolase Apperta podcenily. O konkrétní hrozbě v místě, odkud se redakce časopisu Charlie Hebdo odstěhovala před čtyřmi lety, podle něj ale policie nevěděla.

Ke změně adresy satirického periodika došlo poté, co se jeho redaktoři stali v lednu 2015 terčem vražedného teroristického útoku dvou islamistických radikálů, kteří zabili 12 lidí a dalších 11 osob zranili. Začátkem tohoto měsíce - v den zahájení procesu s obžalovanými z podílu na tomto atentátu - otiskl Charlie Hebdo karikatury proroka Mohameda znovu. Šlo o obrázky, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten a které následně vyvolaly silný odpor řady muslimů.

Členové redakce v pátek vyjádřili podporu obětem nového útoku. "Celý tým Charlie Hebdo vyjadřuje podporu a solidaritu svým někdejším sousedům a spolupracovníkům a lidem, které tento strašný útok postihl," uvedla redakce na Twitteru. Ředitelka personálního oddělní Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.

Video z útoku na redakci Charlie Hebdo, ke kterému došlo v lednu 2015

 

Právě se děje

Další zprávy