Útok na mešitu. Teroristé zabili v Egyptě přes dvě stovky umírněných muslimů, stříleli i na sanitky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2017 9:36
Skupina teroristů se zbraněmi a výbušninami pronikla v pátek do mešity v Egyptě na severu Sinajského poloostrova. Zemřelo nejméně 235 lidí, zraněných je přes 130. Ozbrojenci napadli mešitu v době poledních modliteb. Armáda v sobotu několik teroristů zabila.
Mešita na předměstí města al-Aríš, kde k útoku došlo. | Video: Reuters

Káhira - Egyptská armáda oznámila, že při leteckých úderech zabila několik teroristů zapojených do pátečního masakru v mešitě na severu Sinajského poloostrova, po kterém zůstalo nejméně 235 mrtvých. Informovala o tom televize Al Arabíja s odvoláním na mluvčího armády.

Útok radikálů v mešitě na severu Sinajského poloostrova si vedle více než 230 životů vyžádal také 130 zraněných. Oznámila to egyptská státní televize. Jde o nejtragičtější útok na mešitu v zemi a o nejbrutálnější útok na civilisty za desítky let.

Útočníci mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od města Aríše, napadli v době poledních modliteb, kdy do ní chodí na polední modlitbu nejvíce lidí. Duchovní, který bohoslužbu v mešitě právě vedl, řekl agentuře AP, že teroristé k ní přijeli ve čtyřech terénních autech. Poté do ní vstoupilo nejméně deset mužů, kteří hned začali bezhlavě střílet po věřících. Venku bylo také slyšet exploze.

Radikálové, kterých bylo podle televizní stanice Sky News asi 40, následně zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. 

V okolí mešity, kde k útoku došlo, zahájila egyptská armáda nálety, které v pátek soustředila zejména na horskou oblast v okolí mešity, kde se podle úřadů skrývali radikálové, uvedl bezpečnostní zdroj.

K akci se zatím žádná skupina nepřihlásila. Na severu Sinaje ale působí džihádistická organizace, která se hlásí k tzv. Islámskému státu (IS).

Podle svědků incidentu se v mešitě často modlili vyznavači súfismu, což je tolerantní forma islámu, kterou islamističtí radikálové označují za rouhačství. Většina obětí prý pracovala v nedaleké továrně produkující sůl. Muž, který žije blízko místa útoku, řekl listu The Guardian, že se k mešitě rozběhl poté, co slyšel výbuch. Před mešitou pak viděl těla zabalená do bílé látky. Podle jiných svědků radikálové stříleli i na dav, který se snažil z mešity uprchnout, a také na přijíždějící sanitky.

V důsledku pátečních událostí Egypt odložil plánované otevření hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v televizním projevu označil čin za zbabělý a kriminální a dodal, že pachatelé budou potrestáni. Vyjádřil také soustrast všem rodinám a příbuzným obětí.

Sísí svolal schůzku se zástupci bezpečnostních sil, aby společně posoudili nezbytné kroky. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut. V Egyptě byl vyhlášen třídenní státní smutek.

Útok odsoudili i muslimští duchovní

Irácký premiér Hajdar Abádí uvedl, že Irák "v boji proti společnému nepříteli - terorismu" stojí na straně Egypta. Kondolence zazněly také z Rijádu a Teheránu, kteří jsou dlouhodobí regionální soupeři na Blízkém východě a jejichž vztahy se v poslední době vyostřily kvůli odlišným postojům k Jemenu, Libanonu i Sýrii.

Imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib řekl, že "silně odsuzuje barbarský teroristický čin".

Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt útok označil za "hrůzný zločin, který potvrzuje, že pravá víra islámu je nevinná ve srovnání s těmi, kteří následují extremistickou teroristickou ideologii".

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako představitel islamistického Muslimského bratrstva. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

České úřady radí nejezdit na Sinaj

České ministerstvo zahraničí útok odsoudilo a varovalo, aby si lidé rozmysleli cestu na Sinaj. "Mimo výletů organizovaných turistickými kancelářemi zároveň nedoporučujeme jakékoliv individuální cestování po Sinajském poloostrově nebo po egyptském vnitrozemí," uvádí úřad na svém webu.

"Mezi oběťmi ani zraněnými nejsou žádní Evropané. Ani to nepředpokládáme vzhledem k místu, kde se útok stal," řekla pak pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

České cestovní kanceláře na severní Sinaj navíc už několik let nepořádají žádné zájezdy, protože je oblast dlouhodobě hodnocena jako bezpečnostně nestabilní.

Miloš Zeman poslal Sísímu kondolenční telegram, v němž vyjadřuje rodinám obětí i egyptskému lidu svou nejhlubší soustrast. "Dovolte mi, abych Vás v této těžké chvíli ujistil, že Česká republika odsuzuje tyto odporné projevy násilí a extremismu a že boj proti terorismu patří také k našim jednoznačným prioritám," napsal český prezident svému egyptskému protějšku.

Atentát odsoudil americký prezident Donald Trump a další státníci. Podle Trumpa jde o "odporný a zbabělý teroristický útok na nevinné a bezbranné věřící". Italský prezident Sergio Mattarella poslal svému egyptskému protějšku kondolenční dopis, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za "nepřátele svobody slova a vyznání". Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian útok rovněž odsoudil a uvedl, že Paříž stojí při svém spojenci. Následně na Twitteru útok odsoudil a pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Na výraz solidarity bude dnes zhasnuta pařížská Eiffelova věž.

Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.

Útoky proti policistům i civilistům

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na druhé. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté.

Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i nyní útočníci zřejmě pozabíjet policisty, protože mnozí z nich se účastnili obřadu.

Na Sinaji působila džihádistická organizace nejprve pod názvem Ansár Bajt al-Makdís. V listopadu 2014 oficiálně zveřejnila loajalitu vůdci tzv. Islámského státu Abú Bakrovi Bagdádímu.

Radikálové často přepadávají armádní hlídky a konvoje ostřelují protitankovými střelami, získali i ruské raketomety BM-21 Grad. V minulosti nakrátko obsadili několik vesnic v okolí města al-Aríš.

Jejich zatím nejznámější akcí je zřícený letoun ruské společnosti Metrojet, mířící s ruskými turisty z Šarm aš-šajchu do Petrohradu 31. října 2015. Všech 224 lidí na palubě zahynulo. Po několika dnech se k akci přihlásil IS. Vyšetřovatelé připustili, že bombu pronesl do letounu mechanik státní egyptské letecké společnosti Egypt Air, jehož bratr odešel bojovat za IS do Sýrie.

 

Právě se děje

Další zprávy