reklama
 
 

Palestinec zaútočil na izraelskou hlídku, tři policisté zemřeli

AKTUALIZOVÁNO 26. 9. 2017
Tři izraelští policisté zemřeli v úterý ráno při kontrole podezřelého muže. Sedmatřicetiletý Palestinec na ně vytáhl zbraň a začal střílet. Oznámil to s odvoláním na armádu izraelský rozhlas. Při přestřelce zahynul také útočník, jeden další policista je v kritickém stavu. Policejní mluvčí označila incident za teroristický útok.

Tel Aviv - Tři izraelské policisty v úterý zabil a jednoho zranil palestinský střelec v židovské osadě na Západním břehu Jordánu, oznámil izraelský armádní rozhlas. Sedmatřicetiletý útočník byl při akci podle policie zabit.

Palestinec ráno pronikl ve skupině dělníků k zadnímu vstupu do osady Har Adar nedaleko Jeruzaléma.

Izraelské hlídce se zdál podezřelý, takže ho zastavila. Muž zpod košile vytáhl zbraň a začal střílet. Policisté palbu opětovali a zabili ho.

Policejní mluvčí označila incident za teroristický útok. Zraněný policista je podle zdravotníků v kritickém stavu.

Podle izraelského tisku střelec pocházel z vesnice Bajr Súrík, která leží na Západním břehu Jordánu, a měl povolení k práci v židovských osadách.

Násilnosti, při kterých Palestinci na Izraelce útočí noži, střelnými zbraněmi nebo automobily, začaly v září 2015. Zahynulo při nich na izraelské straně téměř 50 osob, na palestinské 260. Většina zabitých Palestinců byli útočníci.

Naposledy v polovině srpna zaútočil na Západním břehu mladý Palestinec nožem na izraelské pohraničníky. Jeden z Izraelců byl zraněn, útočník byl zabit.

Incidenty vyprovokovaly pokusy některých židů modlit se na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což bezpečnostní předpisy nedovolují. Židé tam sice mohou chodit, ale nikoli se modlit, i když je to podle tradice místo, kde stával židovský chrám.

Mluvčí palestinského radikálního hnutí Hamás k úternímu incidentu prohlásil, že "teroristický útok v oblasti Jeruzaléma je novou kapitolou v intifádě Al-Kuds, jež dokazuje, že jakékoli snahy o judaizaci nic nezmění na tom, že Jeruzalém je arabské a islámské město", přičemž použil arabský název pro Jeruzalém. Intifáda je označení pro lidové povstání.

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama