Při útoku na vesnici ve sporném regionu Súdánu zemřelo 29 lidí, místní viní nomády

ČTK ČTK
22. 1. 2020 17:46
Při útoku na vesnici v Abyei, sporném regionu na hranicích mezi Súdánem a Jižním Súdánem, ve středu zahynulo nejméně 29 lidí. Někteří z nich uhořeli ve svých domech. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele. Za útokem podle nich stojí ozbrojenci arabského nomádského kmene Misseriya.
Vojáci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto.
Vojáci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abyei leží na hranici obou súdánských států. Administrativní kontrolu má nad tímto regionem Súdán, avšak nárok si na něj dělá Jižní Súdán. Od roku 2011, kdy se Súdán rozdělil na dva státy, nejsou vyřešeny některé hraniční spory a Abyei je jedním z nich. Status území mělo vyřešit referendum, hlasování se ale nikdy neuskutečnilo.

V oblast, ve které se nacházejí naleziště ropy, žijí příslušníci jihosúdánské etnické skupiny Dinka, ale rovněž i členové kmene arabských nomádů Misseriya. Příslušníci tohoto kmene často podnikají výpady ze Súdánu do Jižního Súdánu, aby tam mohli pást svůj dobytek.

Útok začal kolem sedmé hodiny ráno místního času (6:00 SEČ), uvedl Kuol Alor Kuol, který má na starosti správu oblasti Abyei. Bojovníci nomádského kmene vtrhli do vesnice kmene Dinka a zapálili několik domů. "Těla shořela a nelze je ani poznat," dodal Kuol. Dalších 18 osob podle něj utrpělo při útoku zranění. Útočníci pravděpodobně chtěli místní obyvatele vyhnat z jejich domovů, aby získali další pastviny.

Skoro půl milionu mrtvých

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím. V zemi vypukla občanská válka v roce 2013, kdy prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Rieku Machara, který patří k etnické skupině Nuerů. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400 000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

Abyei zaujímá rozlohu asi 10 500 kilometrů čtverečních. Chartúm v 90. letech významně investoval do těžby ropy v této oblasti, z níž pak v roce 2003 pocházela více než čtvrtina súdánské ropné těžby. Postupně těžba klesala, však územím Abyei vede klíčová vývozní trasa ropovodu.

 

Právě se děje

Další zprávy