Při útoku na vesnici ve sporném regionu Súdánu zemřelo 29 lidí, místní viní nomády

ČTK ČTK
22. 1. 2020 17:46
Při útoku na vesnici v Abyei, sporném regionu na hranicích mezi Súdánem a Jižním Súdánem, ve středu zahynulo nejméně 29 lidí. Někteří z nich uhořeli ve svých domech. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní představitele. Za útokem podle nich stojí ozbrojenci arabského nomádského kmene Misseriya.
Vojáci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto.
Vojáci v Jižním Súdánu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abyei leží na hranici obou súdánských států. Administrativní kontrolu má nad tímto regionem Súdán, avšak nárok si na něj dělá Jižní Súdán. Od roku 2011, kdy se Súdán rozdělil na dva státy, nejsou vyřešeny některé hraniční spory a Abyei je jedním z nich. Status území mělo vyřešit referendum, hlasování se ale nikdy neuskutečnilo.

V oblast, ve které se nacházejí naleziště ropy, žijí příslušníci jihosúdánské etnické skupiny Dinka, ale rovněž i členové kmene arabských nomádů Misseriya. Příslušníci tohoto kmene často podnikají výpady ze Súdánu do Jižního Súdánu, aby tam mohli pást svůj dobytek.

Útok začal kolem sedmé hodiny ráno místního času (6:00 SEČ), uvedl Kuol Alor Kuol, který má na starosti správu oblasti Abyei. Bojovníci nomádského kmene vtrhli do vesnice kmene Dinka a zapálili několik domů. "Těla shořela a nelze je ani poznat," dodal Kuol. Dalších 18 osob podle něj utrpělo při útoku zranění. Útočníci pravděpodobně chtěli místní obyvatele vyhnat z jejich domovů, aby získali další pastviny.

Skoro půl milionu mrtvých

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím. V zemi vypukla občanská válka v roce 2013, kdy prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, odvolal z funkce tehdejšího viceprezidenta Rieku Machara, který patří k etnické skupině Nuerů. Boje si v zemi od té doby vyžádaly bezmála 400 000 obětí na životech a spustily největší uprchlickou vlnu na kontinentu od rwandské genocidy z roku 1994.

Abyei zaujímá rozlohu asi 10 500 kilometrů čtverečních. Chartúm v 90. letech významně investoval do těžby ropy v této oblasti, z níž pak v roce 2003 pocházela více než čtvrtina súdánské ropné těžby. Postupně těžba klesala, však územím Abyei vede klíčová vývozní trasa ropovodu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy