Při útoku na sídlo rozvědky v syrském Halabu zemřelo 34 lidí

ČTK ČTK
4. 3. 2015 20:44
Protivládní bojovníci údajně nechali poblíž budovy rozvědky vybuchnout trhavinu, následně zaútočili střelnými zbraněmi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Londýn - Při středečním útoku na sídlo rozvědky v syrském Halabu zahynulo nejméně 20 příslušníků vládních jednotek a 14 protivládních bojovníků. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z Londýna.

Podle ní rebelové nechali v podzemním tunelu poblíž budovy vybuchnout trhavinu, pak začali útočit s pomocí střelných zbraní.

Šéf exilové SOHR Rámí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou členové syrské rozvědky a vojáci, ale i útočníci. Část budovy, v níž sídlí tajná služba vojenského letectva, prý byla zničena. Jde o jednu z nejobávanějších a nejmocnějších zpravodajských služeb v zemi, informovala agentura AP.

"Šlo o velmi silnou explozi. Mohli ji slyšet lidé i z velké dálky," uvedl Rahmán. "Boje stále pokračují. Syrský režim v oblasti podniká letecké údery," dodal.

Za útokem údajně stojí ozbrojenci z fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida a členové dalších islamistických skupin. An-Nusra na svém účtu na komunitní síti Twitter uvedla, že se její bojovníci spolu s dalšími "snaží dostat do budovy tajné služby vojenského letectva a do okolních budov".

Halab leží asi 50 kilometrů jižně od hranice s Tureckem. Od léta 2012 je rozdělen na dvě části - zatímco západní čtvrti kontroluje vláda, východní jsou v rukou opozice.

Syrský prezident Bašár Asad začátkem února souhlasil s příměřím, které by mělo platit aspoň šest týdnů. Opozice ale tento týden návrh zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury odmítla.

Syrský konflikt, který trvá od jara 2011, má na kontě více než 200.000 mrtvých a miliony uprchlíků. Na části syrského území bojuje syrská armáda proti povstalcům, kteří už téměř čtyři roky usilují o svržení Asada.

Nepřehledné situace v zemi využili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a další islamistické skupiny, které tak obsadili část území, zejména na severu Sýrie. Jejich ofenzivu se snaží zastavit syrští vojáci, kurdské jednotky, ale i spojenci v čele s USA, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů.

 

Právě se děje

Další zprávy