Při útoku na hotel v Somálsku zemřelo nejméně dvacet šest lidí, útočili islamisté

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 7. 2019 11:00
Při pátečním útoku na hotel v somálském přístavu Kismayo zemřelo nejméně dvacet šest lidí. O zvýšeném počtu obětí informovala v sobotu agentura Reuters. Dosud se hovořilo o 13 mrtvých. Podle serveru BBC se k útoku přihlásilo radikální hnutí Šabáb. Somálské bezpečnostní síly v sobotu ukončily zásah proti ozbrojencům, kteří v hotelu na jihu země útočili.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto.
Somálští islamisté z hnutí Šabáb, ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Mnoho lidí se podařilo zachránit, čtyři útočníci byli zastřeleni," sdělil policejní major Mohamed Abdi. Podle policie se při útoku zranilo 56 lidí.

Většina obětí jsou hosté hotelu, kam často chodí poslanci a zástupci místní správy, a také jeden kandidát regionálních voleb. Podle agentury Reuters jde o lidi z Keni, USA, Británie a Tanzanie. Mezi mrtvými jsou i dva novináři, z nichž jedna byla kanadsko-somálská žurnalistka, která pracovala pro televizi. O život přišel také její manžel.

Mluvčí hnutí Šábáb potvrdil, že po výbuchu došlo v hotelu ke střelbě. "Nejdříve jsme podnikli sebevražedný útok bombou umístěnou v autě a potom ozbrojení bojovníci vtrhli do hotelu," řekl mluvčí, podle kterého se v hotelu nacházelo mnoho bezvládných těl, včetně jednoho mrtvého bělocha.

Podle svědků nejprve najel sebevražedný útočník autem s výbušninami do hotelu Asasey a ozbrojení muži pak v budově začali střílet. V hotelu se právě konalo setkání stařešinů svolané před nadcházejícími regionálními volbami.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Vládě se podařilo skupinu z přístavu Kismayo vyhnat v roce 2012, přístavní město bylo pro hnutí zásadním zdrojem příjmů. Organizace útoky často cílí na vládní čtvrť a hotely, které navštěvují úředníci a cizinci.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy