Bývalý zaměstnanec vtrhl v Japonsku s nožem do ústavu pro zdravotně postižené. Ubodal 19 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 7. 2016 10:10
Nejméně 19 osob zemřelo a dalších 25 bylo zraněno při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením blízko Tokia. Uvedla to japonská tisková agentura Kjódo s odvoláním na policii. Policie podle agentur podezřelého 26letého muže, který dřív v ústavu pracoval, zadržela. Policie obdržela hlášení o útoku ve městě Sagamihara v úterý ráno ve 2:30 místního času, napsala agentura Reuters.
Policie na místě útoku.
Policie na místě útoku. | Foto: Reuters

Tokio - Devatenáct lidí přišlo o život při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením jihozápadně od Tokia. Dalších 25 osob bylo zraněno, z toho 20 vážně. Uvedli to zástupci hasičského sboru města Sagamihara, kde se útok uskutečnil.

Útočníkem je bývalý zaměstnanec ústavu, který byl v minulosti sám hospitalizován kvůli úmyslu pozabíjet mentálně nemocné.

Stanice BBC oznámila, že podobný útok se v Japonsku, považovaném za jednu ze nejbezpečnějších zemí světa, nestal několik desetiletí.

Podle agentury AP 26letý Satoši Uemacu pravděpodobně spáchal svůj čin z nenávisti.

V nemocnici byl čtrnáct dní

V zařízení, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. V únoru byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí.

V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

Policisté na místě činu.
Policisté na místě činu. | Foto: Reuters

V dopise Uemacu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl "oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce". "Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti," uvedl Uemacu.

Judži Kuroiwa, guvernér prefektury Kanagawa, kde k tragédii došlo, se omluvil, že nereagoval na tato varování a katastrofě nedokázal předejít. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za "šokující incident, který má mnoho nevinných obětí".

Dovnitř vlezl rozbitým oknem

V zařízení, kde dnes Uemacu útočil, bylo 160 pacientů s mentálním i jiným postižením. Uemacu se do zařízení v malém městě Sagamihara, ležícím asi 40 kilometrů jihozápadně od metropole Tokia, dostal rozbitým oknem.

Na místě byl osmičlenný personál, obětem, mezi nimiž je devět mužů a deset žen, bylo od 19 do 70 let. Uemacu je během 40 minut usmrtil ve spánku.

Podle místních médií personál zařízení zavolal na policii ve 2:30 ráno místního času (v pondělí v 19:30 SELČ) a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž později sám odjel autem na policii a vydal se jí. Podle některých zdrojů měl v tu chvíli u sebe kuchyňské a další nože potřísněné krví a policistům oznámil: "Udělal jsem to."

Kriminolog Jasujuki Deguči prohlásil, že Uemacuovo jednání je typické pro zločince, který je plný zloby a snaží se pomstít. Svůj čin totiž očividně plánoval a poté se sám vydal policii. "Netoužil po ničem jiném než dosáhnout svého cíle," konstatoval Deguči.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné kromě jiného proto, že tato země má velmi přísné zákony a téměř žádný civilista nemá ke zbrani přístup, uvedl server BBC. Podle počtu mrtvých je tento útok nejtragičtějším od konce druhé světové války.

V roce 2001 ubodal duševně nemocný muž ve škole osm dětí, roku 2008 vjel muž automobilem do tokijské nákupní zóny a pak ubodal sedm lidí. Roku 1995 zaútočila náboženská sekta Óm šinrikjó v tokijském metru sarinem. Zemřelo tehdy 13 lidí a přiotrávilo se více než 5000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy