Při útocích v Londýně teroristé ušetřili

Red Zah
3. 1. 2006 9:38
Londýn - Bombové útoky, které se odehrály loni v červenci v Londýně, stály jen pár stovek liber. Vyplývá to z šetření britské BBC.
Foto: Aktuálně.cz

Útoky čtyř sebevražedných útočníků ve vlacích metra a autobuse si sedmého července roku 2005 vyžádaly 52 obětí.

Policie začala pátrat po způsobu financování útoků hned poté, co zjistila identitu pachatelů. V současné době se zdá, že osobou, která větší část útoků platila, byl Mohammed Sidique Khan, pracující jako učitel.

Podle BBC detektivové současně zjistili, že útočníci se na svou smrt připravovali. Zaplatili dluhy a alespoň jeden z nich sepsal i závěť.

Útoky v Madridu byly dražší

Další vyšetřování umožnilo policistům odhadnout i celkovou cenu útoků - nestály víc než několik stovek liber.

Loretta Napoleoniová, expertka na financování terorismu, tvrdí, že tato částka zapadá do dlouhodobějšího vývoje. "Když se podíváte na útoky v USA z 11. září 2001, které stály půl milionu dolarů, a srovnáte je s následnými útoky na Bali, v Istanbulu, Madridu a Londýně, zjistíte, že jejich cena se výrazně snižovala," řekla Napoleoniová pro BBC.

PŘEČTĚTE SI: Francie bude mít nový zákon proti teroru

Přesto je cena útoků v Londýně, která byla nyní zveřejněna, skutečně velmi nízká. Například srovnatelný útok v Madridu stál patrně okolo deseti tisíc dolarů, což je stále desetkrát více než útok v Londýně.

Peníze z legálních zdrojů nevzbudí podezření

Britský ministr financí Gordon Brown již několik dní po útocích apeloval v Bruselu na užší spolupráci v boji proti financování terorismu. Nicméně skutečnost, že londýnský útok byl tak levnou záležitostí a že peníze na jeho financování pocházely z legálních zdrojů, poukazuje na problémy, které vlády s bojem proti financování terorismu mají.

Více o terorismu v Evropě najdete ZDE

Douglas Greenburg, který studoval financování útoků na New York a Washington, řekl BBC: "Máte-li člověka, který pracuje a pravidelně ukládá peníze do banky a posléze si peníze vybírá a po nocích si ve sklepě staví bombu, co s tím pak banka může dělat?"

 

Právě se děje

teď

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy