Při útocích v Londýně teroristé ušetřili

Red Zah
3. 1. 2006 9:38
Londýn - Bombové útoky, které se odehrály loni v červenci v Londýně, stály jen pár stovek liber. Vyplývá to z šetření britské BBC.
Foto: Aktuálně.cz

Útoky čtyř sebevražedných útočníků ve vlacích metra a autobuse si sedmého července roku 2005 vyžádaly 52 obětí.

Policie začala pátrat po způsobu financování útoků hned poté, co zjistila identitu pachatelů. V současné době se zdá, že osobou, která větší část útoků platila, byl Mohammed Sidique Khan, pracující jako učitel.

Podle BBC detektivové současně zjistili, že útočníci se na svou smrt připravovali. Zaplatili dluhy a alespoň jeden z nich sepsal i závěť.

Útoky v Madridu byly dražší

Další vyšetřování umožnilo policistům odhadnout i celkovou cenu útoků - nestály víc než několik stovek liber.

Loretta Napoleoniová, expertka na financování terorismu, tvrdí, že tato částka zapadá do dlouhodobějšího vývoje. "Když se podíváte na útoky v USA z 11. září 2001, které stály půl milionu dolarů, a srovnáte je s následnými útoky na Bali, v Istanbulu, Madridu a Londýně, zjistíte, že jejich cena se výrazně snižovala," řekla Napoleoniová pro BBC.

PŘEČTĚTE SI: Francie bude mít nový zákon proti teroru

Přesto je cena útoků v Londýně, která byla nyní zveřejněna, skutečně velmi nízká. Například srovnatelný útok v Madridu stál patrně okolo deseti tisíc dolarů, což je stále desetkrát více než útok v Londýně.

Peníze z legálních zdrojů nevzbudí podezření

Britský ministr financí Gordon Brown již několik dní po útocích apeloval v Bruselu na užší spolupráci v boji proti financování terorismu. Nicméně skutečnost, že londýnský útok byl tak levnou záležitostí a že peníze na jeho financování pocházely z legálních zdrojů, poukazuje na problémy, které vlády s bojem proti financování terorismu mají.

Více o terorismu v Evropě najdete ZDE

Douglas Greenburg, který studoval financování útoků na New York a Washington, řekl BBC: "Máte-li člověka, který pracuje a pravidelně ukládá peníze do banky a posléze si peníze vybírá a po nocích si ve sklepě staví bombu, co s tím pak banka může dělat?"

 

Právě se děje

Další zprávy