Střelec zabil v oregonské škole devět lidí, policie ho zneškodnila. Obama chce měnit zákony

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 2. 10. 2015 7:16
Šestadvacetiletý střelec na vyšší odborné škole v oregonském městě Roseburg zabil devět lidí a sedm zranil. Někteří zranění jsou ve vážném stavu. Policie vraha zlikvidovala poblíž jedné z učeben. Podle policejních zdrojů amerických televizí byl pachatelem Chris Harper. Vyšetřovatelé vyslýchají lidi, kteří byli s Harperem v kontaktu den před tragédií, kdy se údajně s krvavými plány svěřoval na sociálních sítích. Prezident Barack Obama v emotivním projevu po střelbě prohlásil, že by USA měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země.
Policisté před školou v Roseburgu prohledávají batohy a evakuují studenty.
Policisté před školou v Roseburgu prohledávají batohy a evakuují studenty. | Foto: Reuters

Roseburg - Při čtvrteční střelbě v kampusu oregonské vyšší odborné školy zemřelo deset lidí včetně střelce a sedm dalších osob bylo zraněno. Uvedl to místní šerif, který korigoval dříve se rozcházející údaje o počtu obětí.

Podle policejních zdrojů amerických televizí byl pachatelem šestadvacetiletý Chris Harper, který zemřel po přestřelce s policií. Podle stanice CNN měl patrně čtyři zbraně. Prezident Barack Obama vyzval ke zpřísnění pravidel pro prodej a držení zbraní.

Policie stále pátrá po motivu útočníka, který hodinu a půl před polednem místního času (19:30 SELČ) přišel do jedné z budov v kampusu městské vyšší školy v oregonském městě Roseburg a začal pálit po lidech v několika učebnách. Vyšetřovatelé vyslýchají lidi, kteří byli s Harperem v kontaktu den před tragédií, kdy se údajně s krvavými plány svěřoval na sociálních sítích.

Osmnáctiletá Kortney Mooreová byla zrovna na lekci psaní, když prý oknem proletěla kulka a trefila učitele do hlavy. Pak podle ní vešel střelec a všem řekl, ať si lehnou na podlahu. Potom je vyzval, aby vstali a přiznali, k jaké víře se hlásí.

Ještě pořád se třesu...

Další ze studentů Brady Winder se na Facebooku svěřil, že byl ve vedlejší místnosti, odkud se mu podařilo utéci. "Běžel jsem dolů z kopce, k okraji kampusu, a čekal. Mluvil jsem se studentem z učebny, kde se to stalo, a podle něho téměř všechny v té místnosti zastřelil člověk, který měl čtyři zbraně... Ještě pořád se třesu," napsal.

Celkem podle šerifa okresu Douglas Johna Hanlina zemřelo deset lidí včetně pachatele. Na místě se našly tři pistole a jedna puška, které podle všeho Harper použil.

Zraněné převezly do nemocnic sanitky a vrtulníky, někteří museli být podle lékařů okamžitě operováni a jsou ve vážném stavu.

Obama: Ztížíme šílencům přístup ke zbraním

Prezident Obama v emotivním projevu po střelbě prohlásil, že by Spojené státy měly ztížit vyšinutým střelcům přístup ke zbraním a zařadit se tak mezi ostatní vyspělé země.

"Nejsme jedinou zemí na světě, v níž žijí vyšinutí lidé. Ale jsme jedinou vyspělou zemí, kde každých několik měsíců dojde k podobné masové střelbě," uvedl viditelně rozhněvaný šéf Bílého domu, podle něhož se již Američané stávají vůči podobným tragédiím netečnými.

Obama se pokoušel prosadit zpřísnění zákonů už po masakru na základní škole v Newtownu v Connecticutu, kde před téměř třemi lety zemřelo 26 lidí. Mocná lobby majitelů zbraní však změnu v Kongresu zablokovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy