Při středečním sebevražedném útoku v Kábulu zahynulo 34 lidí. Většinu obětí tvoří studenti

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2018 11:57
K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Při středečním sebevražedném útoku na vzdělávací centrum v Kábulu zahynulo 34 lidí, nikoli 48. S odvoláním na zástupce afghánského ministerstva zdravotnictví to uvedla agentura Reuters. Některé oběti byly bezprostředně po útoku počítány dvakrát. Dalších 56 lidí, nikoli 67, jak bylo uváděno předtím, bylo při atentátu zraněno. K útoku se dnes prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát.

Většinu obětí tvoří mladí muži a ženy, absolventi střední školy, kteří se připravovali na přijímací zkoušky na univerzitu. Podle vyšetřovatelů útočník do centra v oblasti obývané převážně šíity vešel zadním vchodem a dostal se až do třídy, ve které bylo v tu dobu více než 100 studentů. Následně se odpálil. Pohřby obětí se uskuteční během dneška.

Jednou ze zraněných je i sedmnáctiletá dcera Anífy Ahmadíové. Při útoku seděla ve třídě v první řadě. "Říkala jsem jí: Nechoď do školy. Všude na nás útočí. Nikde pro nás není bezpečno," uvedla Ahmadíová u nemocničního lůžka své dcery, která utrpěla zranění nohou a rukou. Útok ale mladou dívku neodradil, do školy se chce vrátit. "Nedovolím nikomu, aby mě zastavil," uvedla.

Kábul dnes hlásí další útok. Neznámí střelci zaútočili v areálu patřícím afghánským zpravodajským službám. Podle policejního velitele Abdar Rahmána se útočníci ukryli v jedné z rozestavěných budov a začali střílet. Afghánské bezpečnostní složky budovu obklíčily a mají situaci pod kontrolou, dodal. Jak uvedl kábulský policejní mluvčí, nemá žádné informace o možných obětech.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy