Při středečním sebevražedném útoku v Kábulu zahynulo 34 lidí. Většinu obětí tvoří studenti

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2018 11:57
K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Při středečním sebevražedném útoku na vzdělávací centrum v Kábulu zahynulo 34 lidí, nikoli 48. S odvoláním na zástupce afghánského ministerstva zdravotnictví to uvedla agentura Reuters. Některé oběti byly bezprostředně po útoku počítány dvakrát. Dalších 56 lidí, nikoli 67, jak bylo uváděno předtím, bylo při atentátu zraněno. K útoku se dnes prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát.

Většinu obětí tvoří mladí muži a ženy, absolventi střední školy, kteří se připravovali na přijímací zkoušky na univerzitu. Podle vyšetřovatelů útočník do centra v oblasti obývané převážně šíity vešel zadním vchodem a dostal se až do třídy, ve které bylo v tu dobu více než 100 studentů. Následně se odpálil. Pohřby obětí se uskuteční během dneška.

Jednou ze zraněných je i sedmnáctiletá dcera Anífy Ahmadíové. Při útoku seděla ve třídě v první řadě. "Říkala jsem jí: Nechoď do školy. Všude na nás útočí. Nikde pro nás není bezpečno," uvedla Ahmadíová u nemocničního lůžka své dcery, která utrpěla zranění nohou a rukou. Útok ale mladou dívku neodradil, do školy se chce vrátit. "Nedovolím nikomu, aby mě zastavil," uvedla.

Kábul dnes hlásí další útok. Neznámí střelci zaútočili v areálu patřícím afghánským zpravodajským službám. Podle policejního velitele Abdar Rahmána se útočníci ukryli v jedné z rozestavěných budov a začali střílet. Afghánské bezpečnostní složky budovu obklíčily a mají situaci pod kontrolou, dodal. Jak uvedl kábulský policejní mluvčí, nemá žádné informace o možných obětech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy