Při stavbě potrubí našli válečnou loď. Kilometr hluboko

Roman Gazdík
19. 2. 2009 16:30
Stopadesátimetrový Danton potopila v roce 1917 u Sardinie německá ponorka

Milán - Mnozí námořníci cestující na Dantonu 19. března 1917 k posádce lodi vůbec nepatřili. Šlo o vojáky, kteří se z francouzského Toulonu potřebovali dostat ke svým mateřským lodím patrolujícím nedaleko řeckého ostrova Korfu.

V poledne onoho dne je však 35 kilometrů severovýchodně od Sardínie zasáhla torpéda z německé ponorky U-64 a stopadesátimetrový kolos, který námořnictvu sloužil necelou dekádu, šel během pětačtyřiceti minut ke dnu.

Podle historiků kapitán společně s důstojníky vytrvali na můstku a zahynuli. Celkem na Dantonu našlo smrt 296 námořníků, 806 mužů se podařilo zachránit. Německá ponorka unikla bez úhony.

Potopenou loď se podařilo objevit teprve teď. A to americké společnosti Fugro geosciences, která na dně Středozemního moře provádí měření pro výstavbu plynovodu GALSI, který má vést z Alžírska přes Sardínii a okolo Korsiky na italskou pevninu.

Trasa plynovodu GALSI
Trasa plynovodu GALSI | Foto: Aktuálně.cz

"Její stav je výjimečný," řekl televizi BBC ředitel projektu Fugro geosciences Rob Hawkins. "Poté, co byl zasažen torpédy, se Danton zřetelně obrátil dnem vzhůru a několikrát otočil. Můžete vidět, kde upustil některé součásti cestou dolů a pak dopadl na dno."

To se v těchto místech nachází v hloubce tisíc metrů pod mořskou hladinou. Podle BBC identitu vraku potvrdilo srovnání s původními plány lodi, zejména umístění jejích děl ráže 240 mm.

Trasa plánovaného ambiciózního potrubí tak bude muset být kvůli objevu vraku lehce pozměněna. GALSI bude nejhlouběji položený plynovod, jehož pětina leží v hloubce téměř tří kilometrů. S jeho dokončením se počítá v roce 2012.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy