Při sesuvu odpadků na skládce v Etiopii zahynulo nejméně 65 lidí, desítky dalších se pohřešují

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2017 17:46
Při sesuvu odpadků na skládce v etiopské metropoli Addis Abebě zahynulo nejméně 65 lidí, další desítky se pohřešují. Většinu mrtvých tvoří ženy a děti. Sesuv odpadků na skládce Koshe (v amharštině "špinavá") v sobotu večer zavalil skoro 50 provizorních obydlí chudých lidí. V okamžiku sesuvu bylo na skládce asi 150 lidí. Mnozí hledali předměty, které by mohli zužitkovat. Není to za poslední léta poprvé, co na stejné skládce zemřeli lidé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal nejméně 65 obětí na životech a další desítky osob se stále pohřešují. Většina mrtvých jsou ženy a děti. Na místě pokračují záchranné práce.

Odpadky na skládce Koshe (v amharštině "špinavá") v sobotu večer zavalily skoro 50 provizorních obydlí chudých lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.

V okamžiku sesuvu, jehož příčina není dosud známa, bylo na skládce asi 150 lidí. Mnozí hledali předměty, které by mohli zužitkovat.

V posledních dvou letech menší sesuvy na stejné skládce zabily asi dvě nebo tři osoby. Skládka je podle agentury AFP největší v zemi a slouží jako odkladiště odpadu už více než 50 let. Podle místních obyvatel mohly být příčinou sobotního neštěstí práce na povrchu skládky za pomoci těžké techniky, jejichž cílem bylo haldy snížit.

"Můj dům byl přímo tam uvnitř," řekl reportérovi AP viditelně otřesený Tebeju Asres a ukazoval na místo, kterým se prokousávaly bagry. V okamžiku sesuvu byly v domě jeho matka a tři sestry. "Vůbec nevím, co se s nimi stalo," dodal Asres.

"Výhledově plánujeme lidi žijící na skládce a okolo ní přestěhovat jinam," uvedl krátce po neštěstí starosta Addis Abeby Diriba Kuma.

Etiopie v posledních letech investovala do ochrany životního prostředí. V budoucnu plánuje odpadky používat jako energetický zdroj. Země má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Africe. Od loňského října ale v Etiopii kvůli politickým protestům, které si vyžádaly životy několika lidí, panuje výjimečný stav.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy