Při sesuvu odpadků na skládce v Etiopii zahynulo nejméně 65 lidí, desítky dalších se pohřešují

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2017 17:46
Při sesuvu odpadků na skládce v etiopské metropoli Addis Abebě zahynulo nejméně 65 lidí, další desítky se pohřešují. Většinu mrtvých tvoří ženy a děti. Sesuv odpadků na skládce Koshe (v amharštině "špinavá") v sobotu večer zavalil skoro 50 provizorních obydlí chudých lidí. V okamžiku sesuvu bylo na skládce asi 150 lidí. Mnozí hledali předměty, které by mohli zužitkovat. Není to za poslední léta poprvé, co na stejné skládce zemřeli lidé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal nejméně 65 obětí na životech a další desítky osob se stále pohřešují. Většina mrtvých jsou ženy a děti. Na místě pokračují záchranné práce.

Odpadky na skládce Koshe (v amharštině "špinavá") v sobotu večer zavalily skoro 50 provizorních obydlí chudých lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.

V okamžiku sesuvu, jehož příčina není dosud známa, bylo na skládce asi 150 lidí. Mnozí hledali předměty, které by mohli zužitkovat.

V posledních dvou letech menší sesuvy na stejné skládce zabily asi dvě nebo tři osoby. Skládka je podle agentury AFP největší v zemi a slouží jako odkladiště odpadu už více než 50 let. Podle místních obyvatel mohly být příčinou sobotního neštěstí práce na povrchu skládky za pomoci těžké techniky, jejichž cílem bylo haldy snížit.

"Můj dům byl přímo tam uvnitř," řekl reportérovi AP viditelně otřesený Tebeju Asres a ukazoval na místo, kterým se prokousávaly bagry. V okamžiku sesuvu byly v domě jeho matka a tři sestry. "Vůbec nevím, co se s nimi stalo," dodal Asres.

"Výhledově plánujeme lidi žijící na skládce a okolo ní přestěhovat jinam," uvedl krátce po neštěstí starosta Addis Abeby Diriba Kuma.

Etiopie v posledních letech investovala do ochrany životního prostředí. V budoucnu plánuje odpadky používat jako energetický zdroj. Země má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Africe. Od loňského října ale v Etiopii kvůli politickým protestům, které si vyžádaly životy několika lidí, panuje výjimečný stav.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy