V lavině na rakouském Dachsteinu zahynulo pět Čechů. Zřejmě podcenili nebezpečí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2020 17:04
Při sesuvu laviny na rakouském horském masivu Dachstein zahynulo pět osob. Oběti jsou Češi, členové jedné skupiny.
Okolí útulny Seethalerhütte, nad níž došlo k sesuvu laviny.
Okolí útulny Seethalerhütte, nad níž došlo k sesuvu laviny. | Foto: Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Pět lidí přišlo o život v neděli ráno při sesuvu laviny na rakouském horském masivu Dachstein v Alpách. Podle hornorakouské policie došlo k neštěstí kolem 9:30 hodin.

Sněhová masa se utrhla kolem 9:30 SEČ ve výšce 2800 metrů, upřesnil šéf zemské horské záchranné služby Christoph Preimesberger. "Bylo tam několik očitých svědků, kteří zalarmovali záchranné složky," řekl agentuře APA. Rakouská televize ORF uvedla, že lavina zasypala celou  českou skupinu, když stoupala na sněžnicích poblíž horské útulny Seethalerhütte.

Lavina byla podle Preimesbergera široká zhruba 150 až 200 metrů a dlouhá kolem 400 metrů. V dané oblasti v minulých dnech silně sněžilo a vanul vítr, což bylo zřejmě příčinou jejího utržení.

Na obrázku stará část objektu Seethalerhütte a úpatí Dachsteinu.
Na obrázku stará část objektu Seethalerhütte a úpatí Dachsteinu. | Foto: Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Rakouská policie odpoledne potvrdila, že oběti dnešní laviny na horském masivu Dachstein v Alpách jsou čeští občané, řekl ČTK Michal Dudáš z ministerstva zahraničí.V Rakousku skupina byla zřejmě na dovolené. Případ řeší český konzul.

Podle policejní mluvčí v ní byly tři ženy ve věku 27, 30 a 37 let a dva muži ve věku 28 a 46 let. 

Těla obětí byla převezena do Hallstattu k identifikaci. V akci je vysokohorská policie, horská služba a několik vrtulníků z Horního Rakouska, Salcburku a Štýrska, uvedla podle listu Der Standard mluvčí policie Kerstin Hintereckerová.

Češi mohli situaci podcenit

Podle člena rakouského Alpského spolku Thomase Poltury, který hovořil s agenturou APA, mohli Češi situaci podcenit. Na Dachsteinu podle něj platil zvýšený, třetí stupeň lavinového nebezpečí. Turisté s sebou navíc neměli lavinový vyhledávač.

Na místo neštěstí byly vyslány posádky horských záchranářů a policistů i několik vrtulníků. "Nepočítáme s tím, že bychom objevili další zasypané, pro jistotu ale toto místo prohledáváme," prohlásil Preimesberger. V dnešní slunečný den se podle něj pro výstup na Dachstein rozhodlo mnoho lidí.

Útulna Seethalerhütte leží ve výšce 2740 metrů nad mořem pod vrcholem Hohen Dachstein na okraji ledovce Hallstatt. Jedná se o nejvyšší útočiště v pohoří Dachstein vysoko nad  střediskem Ramsau přímo na hranici mezi Horním Rakouskem a Štýrskem. Jedná se o oblíbenou turistickou základnu pro horolezce, kterým Dachstein nabízí řadu lezeckých tras, a také pro turisty, kteří odtud podnikají výlety na sněžnicích či lyžích.

Pět českých turistů zahynulo v rakouských Alpách také 7. února 2016. Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo.

O rok později, 22. ledna 2017, přišli o život dva Češi pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, dva se podařilo zachránit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy