Sesuvy půdy v Kolumbii si vyžádaly stovku obětí. Dalších dvě stě lidí se pohřešuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2017 20:56
Sesuvy půdy na jihozápadě Kolumbie, které vyvolaly silné mnohahodinové deště z noci na sobotu a rozvodnily několik řek, si vyžádaly nejméně 102 obětí a další zhruba dvě stovky zraněných.
Katastrofou postižené město Mocoa.
Katastrofou postižené město Mocoa. | Foto: Twitter

Bogotá - Nejméně 127 obětí si vyžádaly sesuvy půdy na jihozápadě Kolumbie způsobené dešti, oznámil Červený kříž. Dalších 400 lidí bylo zraněno a 220 se pohřešuje, napsala agentura AP.

Do oblasti již také dorazil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který v regionu vyhlásil stav nouze. Mezi mrtvými jsou ženy i děti, uvedl policejní velitel Omar Bonilla.

Neštěstí se stalo ve městě Mocoa, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Podle starosty města byli obyvatelé předem varováni.

Svědci podle agentury AP uvádějí, že bylo cítit, jak budovy vibrují, a přestože se okamžitě spustil alarm, který měl varovat obyvatele, nemohlo ho být slyšet po celém městě. Voda plná bahna a trosek se pak rychle prohnala ulicemi města, ničila domy, auta a stromy a mnoho obyvatel nemělo dost času, aby vylezli na střechy svých domů nebo hledali útočiště někde výše nad zemí.

Sesuvy vyvolaly silné mnohahodinové deště z noci na dnešek, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa. Za své vzaly podle starosty obydlí v 17 čtvrtích města, přičemž tři čtvrti jsou zcela srovnány se zemí. Poničeny byly i dva mosty.

Prezident Santos dorazil do postižené oblasti spolu s ministry obrany, zdravotnictví a životního prostředí, velitelem ozbrojených sil a šéfy policie a humanitárních organizací, napsala agentura AFP. Santos předtím na twitteru vyjádřil lítost nad neštěstím a smrtí krajanů. Oznámil také, že povolal na pomoc armádu a úřad pro katastrofy a vyhlásil v oblasti stav nouze.

Fotografie zveřejněné na twitteru vojenským letectvem ukazují ulice plné bláta a zničených domů. Na videích z mobilních telefonů zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět místní obyvatelé, kteří hledají přeživší v troskách.

Letošní březen byl v Kolumbii podle státního meteorologického úřadu nejdeštivějším měsícem od roku 2011. Silné deště kvůli jevu nazvanému El Niño postihly letos i sousední země. Od začátku letošního roku v sousedním Peru kvůli neobvykle silným dešťům, které také způsobily rychlé povodně a sesuvy půdy, přišlo o život více než 90 lidí, upozornila BBC.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy