Sebevražedný útok v Pákistánu si vyžádal 59 mrtvých, dalších 170 lidí bylo zraněno

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2023 22:03
Nejméně 59 mrtvých si vyžádal pondělní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. Zraněných je podle posledních údajů 170. K útoku se podle agentury AP přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože islamistického hnutí Tálibán. K odpovědnosti za útok se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože islamistického hnutí Tálibán, organizace to ale následně
Sebevraždený útok v mešitě v Pákistánu si vyžádal nejméně 32 obětí.
Sebevraždený útok v mešitě v Pákistánu si vyžádal nejméně 32 obětí. | Foto: Reuters

"Rozsah této lidské tragédie je nepředstavitelný," uvedl na twitteru pákistánský premiér Šahbáz Šaríf a dodal, že atentát považuje za útok na Pákistán jako takový. Šaríf rovněž vyjádřil soustrast rodinám obětí a v Péšávaru navštívil raněné.

"Tehríke Tálibán nemá s útokem nic společného," uvedla v prohlášení pákistánská odnož Tálibánu známá pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků. Popřela tak předchozí vyjádření jednoho ze svých velitelů, který se na twitteru k útoku přihlásil s tím, že atentát měl pomstít smrt Omara Chalída Churásáního zabitého v sousední afghánské provincii Paktika loni v srpnu

"Terorismus z jakéhokoli důvodu na kterémkoli místě je neospravedlnitelný. Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí," uvedl na twitteru ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken. Atentát odsoudili například i německý velvyslanec v Pákistánu Alfred Grannas.

Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlilo 300 až 350 lidí. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako policejní ústředí. Není jasné, jak útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Při explozi se navíc zřítila část mešity a policie se obává, že pod troskami mohou být uvězněni další lidé.

Podle nemocnice, do které byli zranění převezeni, je řada z nich v kritickém stavu. Při explozi se navíc zřítila část mešity a policie se obává, že pod troskami mohou být uvězněni další lidé.

Výbuch se ozval v době, kdy se v mešitě shromáždila spousta lidí k modlitbám, řekl agentuře Reuters policejní důstojník Sikandar Chán. "Část budovy se zřítila a my předpokládáme, že pod troskami zůstali další lidé," dodal.

Osmatřicetiletý policista Mína Gul, který byl v době výbuchu uvnitř mešity, agentuře AP řekl, že nemá tušení, jak se mu podařilo vyváznout bez zranění. Po explozi slyšel křik a sténání. Záchranáři se stále snaží odklidit trosky a vyprostit věřící, kteří pod nimi mohou být.

Péšávar je hlavní město provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a která byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. Podezření v podobných případech padá na pákistánskou odnož Tálibánu známou pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků.

TTP posledních 15 let bojuje proti pákistánské vládě a usiluje v zemi o přísnější prosazování islámského práva. Chce také dosáhnout propuštění svých vězněných příslušníků a snížení počtu vojáků v provincii Chajbar Pachtunchvá, která bývala dříve známá jako kmenová území.

Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Pákistán se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů.

Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie zatím zahájila sedm trestních řízení proti lidem, které zajistila při incidentu před Národním muzeem. V ČT to uvedl policejní prezident.

Další zprávy