reklama
 
 

Při pumovém útoku na tržišti v Bagdádu zemřelo 76 lidí

Aktualizováno 13. 8. 2015 10:30
V místě, kam chodí ráno nakupovat mnoho obyvatel metropole, explodoval nákladní vůz napěchovaný výbušninou. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Bagdád - Při výbuchu nákladního automobilu plného výbušnin ve čtvrtek v Bagdádu zahynulo nejméně 76 lidí. Dalších 200 utrpělo zranění.

Útok - ke kterému se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS) - se stal na přeplněném tržišti ve čtvrti Sadr City, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní policejní a lékařské zdroje.

Radikální sunnitští ozbrojenci ve svém prohlášení oznámili, že cílem byli vojáci a bojovníci z přilehlé šíitské čtvrti.

Sebevražedný atentátník za volantem

"Chladírenské nákladní auto naplněné výbušninami explodovalo na tržišti Džamila okolo 6:00 (5:00 SELČ)," uvedl policista Muhsín Saídí.

Automobil nejspíš řídil sebevražedný atentátník. "Zabito bylo mnoho lidí a části jejich těl byly rozesety po okolních budovách," dodal.

Trh, který se nachází na severovýchodě irácké metropole, je jedním z největších tržišť s potravinami v Bagdádu. Podle policie bývá ve čtvrtek tržiště obzvláště plné, protože přijíždějí i lidé z jiných provincií, aby si nakoupili jídlo na víkend.

Útoky na denním pořádku

Obyvatelé Bagdádu a jeho okolí jsou v poslední době téměř denně svědky bombových útoků, které páchají islamisté. Ti v uplynulém roce obsadili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

Počty obětí pouze jednoho útoku ale nebývají často takto vysoké jako při dnešním atentátu. Výbuch v Sadr City tak spíše připomíná dobu nekrvavějšího sektářského násilí, které ovládlo Irák v letech 2006 a 2007, poznamenala agentura AP.

K jednomu nejkrvavějších útoků v zemi za poslední desetiletí došlo letos v červenci na tržišti ve městě Chán Baní Saad v provincii Dijála. Radikálové tam usmrtili 115 osob a dalších nejméně 170 jich zranili. Oběti, mezi nimiž bylo mnoho žen a dětí, zrovna slavily svátek íd al-fitr, který je oslavou konce postního měsíce ramadánu.

autoři: ČTK, Zahraničí | 13. 8. 2015 7:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama