Při prudkých bouřích zemřelo v Evropě nejméně 13 lidí. V Řecku čekají přes 40 stupňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2022 22:38
Kvůli bouřím a silnému větru ve čtvrtek v Evropě zemřelo nejméně 13 lidí. Šest z nich na Korsice, pět v Rakousku a dva v Itálii. V Řecku zase očekávají vlnu veder s teplotami nad 40 stupňů Celsia. V Itálii, Španělsku či Portugalsku se potýkají s rozsáhlými požáry.
Při silných bouřích zemřeli v italském Toskánsku dva lidé. Na snímku kemp Marina di Massa, kde padající stromy zranili čtyři lidi.
Při silných bouřích zemřeli v italském Toskánsku dva lidé. Na snímku kemp Marina di Massa, kde padající stromy zranili čtyři lidi. | Foto: ČTK/ZUMA/Riccardo Dalle Luche

Na Korsice je potvrzeno šest mrtvých, řekl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin, který na ostrov odpoledne dorazil. Podle něj jde stále o předběžný údaj, protože se několik lidí pohřešuje a nejsou zprávy o těch, kteří vypluli na moře. Zranilo se 20 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu.

Elektřinu stále nemá asi 11 tisíc domácností, ráno jich bylo 45 tisíc. Darmanin byl ve čtvrtek v kempu v Sagone, v pátek navštíví kemp v Calvi. V obou zemřeli lidé. Bouře přišla ráno velmi rychle a mnoho lidí zaskočila. Podle stanice BFM se začíná mluvit o tom, že meteorologové vydali varování na poslední chvíli. Darmanin k tomu řekl, že je příliš brzy na to, aby to šlo posoudit.

I když se ve čtvrtek počasí zlepšilo, pozdě večer se bouřky znovu očekávaly a korsické úřady nařídily evakuaci několika kempů. "Velkou část západní Korsiky zasáhnou v noci na pátek bouře vytvořené nad mořem," oznámila francouzská služba Météo France. Premiérka Élisabeth Borneová oznámila, že vzhledem k situaci na Korsice zřizuje meziministerskou krizovou skupinu.

Turisticky oblíbenou Korsiku zasáhly kvůli tlakové níži bouře už v úterý. Provázely je intenzivní srážky, krupobití a vítr v nárazech o rychlosti až 220 kilometrů v hodině. V kempu v obci Sagone na západním pobřeží ostrova zemřela třináctiletá dívka, když spadl strom na obytný vůz, v němž byla. Poblíž pláže v obci Coggia přišla o život 72letá žena, na jejíž auto spadla střecha bungalovu. Padající strom usmrtil 46letého muže v Calvi na severu Korsiky.

Mimořádně silný vítr způsobil velké hmotné škody, hasiči museli na Korsice vyjíždět kvůli popadaným stromům, které zablokovaly silnice. Záchranáři kvůli převráceným lodím a plavidlům utrženým z kotvišť zasahovali i na moři.

Silná bouře zasáhla také severozápad Itálie, v Toskánsku zemřeli kvůli spadlým stromům dva lidé. Mrtví jsou v toskánských městech Carrara a Lucca. Podle agentury ANSA řádilo v Carraře tornádo, intenzivní srážky způsobily lokální záplavy a silný vítr strhával střechy a větve ze stromů. Velké škody živel napáchal také v Ligurii.

Rakousko hlásí pět obětí

V Rakousku při prudkých bouřích zemřelo pět lidí. V Korutanech vyvrácené stromy zabily dvě dívky ve věku čtyř a osmi let. V dolnorakouském okrese Scheibbs spadl strom na tři lidi.

Na jihu Rakouska živel poškodil elektrické vedení a železniční infrastrukturu tak těžce, že rakouský železniční dopravce ÖBB zastavil veškerou železniční dopravu ve spolkových zemích Korutany, Štýrsko a také ve Východním Tyrolsku.

Podle rakouské meteorologické služby byl na jihu Rakouska vítr o rychlosti až 139 kilometrů za hodinu. Desítky stromů popadaly i na dálnici A2 u korutanského Griffenu. Kromě toho vypadával proud v tunelech. Na několika místech bylo kvůli odklízení a opravám důležité silniční spojení s Itálií přerušeno. Vítr v Korutanech také strhával střechy z domů.

Především z částí Štýrska jsou hlášeny škody na elektrickém vedení. Bez proudu se ocitlo kolem 75 tisíc domácností. Večer byla mimo provoz zhruba čtvrtina všech štýrských trafostanic, uvedla společnost Energie Steiermark.

Řecko čeká čtyřicetistupňová vedra

Řečtí meteorologové varovali, že zemi v příštích třech dnech zasáhne další vlna veder. Ve středním Řecku se čekají teploty až 42 stupňů Celsia, v Aténách má být kolem 40 stupňů. Neobvykle teplé je i moře, podle předpovědi bude mít voda v Egejském a Jónském moři v příštích dnech 26 až 28 stupňů.

Vzhledem k vysokým teplotám a suchu trvá i vysoké nebezpečí požárů. V Itálii v noci na čtvrtek hasiči dostali pod kontrolu požár na ostrově Pantelleria, kvůli kterému se musel ze své prázdninové vily evakuovat i módní návrhář Giorgio Armani. Situace se díky dešti zlepšila na jihu Španělska, kde se mohlo domů vrátit 2000 evakuovaných v oblasti kolem Valencie.

Oheň u španělské obce Bejís a v údolí řeky Ebro strávil zhruba 21 tisíc hektarů porostu, uvedla agentura DPA. Ve středu se kvůli požáru u Bejísu zranilo deset lidí z vlaku na trati z Valencie do Zaragozy. Když se plameny dostaly příliš blízko trati, rozhodl se strojvedoucí vzhledem k nebezpečí vrátit do stanice, někteří cestující ale zpanikařili, vylomili okna a chtěli ze stojícího vlaku utéct. Venku pak utrpěli popáleniny.

Pod kontrolou je nyní i požár v portugalském národním parku v pohoří Serra da Estrela. "Je stále možné a pravděpodobné, že některá ohniska se znovu aktivují, ale doufáme, že se to nestane ve velkém," řekl rozhlasové stanici TSF šéf portugalské civilní ochrany Miguel Oliveira.

Oheň v pohoří Serra da Estrela zatím pohltil asi 25 tisíc hektarů lesa a hasiči už jednou ohlásili, že ho mají téměř uhašený, pak se ale plameny opět rozšířily. Nasazeno je stále asi tisíc hasičů.

VIDEO: Klimatolog Farda: Vedra v Evropě nejsou normální. Budou se vracet s tvrdšími projevy

To, co dnes zažíváme, nejsou normální letní teploty. Posledních 15 let hovoří naprosto jednoznačně, vlny veder způsobují skleníkové plyny v atmosféře. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy