Brazilští záchranáři dál pátrají po stovkách pohřešovaných po protržení nádrže

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2019 7:24
Záchranáři na jihu Brazílie obnovili pátrání po více než 250 pohřešovaných, které hledají u města Brumadinho, kde se v pátek v místním dole protrhla odpadní nádrž. Záchranné práce v neděli ráno museli přerušit kvůli riziku protržení další nádrže v tomto dole na železnou rudu. Podle mluvčího státního úřadu pro civilní obranu Flávia Godinha již protržení další nádrže nehrozí.
Protržená nádrž v Brazílii.
Protržená nádrž v Brazílii. | Foto: Reuters

Úřady evakuaci tisíců obyvatel města Brumadinho odvolaly. Protržení další nádrže prý nehrozí. Město má podle serveru BBC 39 tisíc obyvatel.

Po pátečním protržení jedné z nádrží v dole společnosti Vale voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části nedaleké obce Vila Ferteco. Počet potvrzených obětí pátečního neštěstí na jihu Brazílie vzrostl na 58. Oznámila to v neděli civilní obrana státu Minas Gerais. Přes 250 lidí se pohřešuje.

Mezi nezvěstnými je mimo jiné asi stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, již záplava bahna zcela pohřbila. Záchranářům se ani po celodenní práci v sobotu nepodařilo k zavalené jídelně proniknout. V noci byly záchranné práce přerušeny a měly začít opět ráno.

Příčina protržení nádrže, jež fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma Vale se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Podle výkonného ředitele firmy Vale Fabia Schvartsmana ani zaměstnanci dolu při kontrole 10. ledna neshledali žádné riziko.

Šéf firmy se v sobotu za neštěstí omluvil, aniž ale přijal zodpovědnost. "Omlouvám se společnosti, omlouvám se vám, omlouvám se všem za to, co se stalo," uvedl Schvartsman. "Nevím, kdo je za to zodpovědný," dodal.

Vláda okamžitě pozastavila činnosti firmy Vale v dole a ministerstvo životního prostředí už jí udělilo dvě pokuty. Soud také firmě zablokoval peníze na účtech, které mají být posléze použity na náhradu škod. Původně to bylo celkem šest miliard realů (asi 35,6 miliardy korun), v neděli však částku zvýšil na 11 miliard realů (65,2 miliardy korun). Brazilská nadnárodní korporace Vale je největším producentem železné rudy na světě.

Ve státě Minas Gerais je to už druhé podobné neštěstí za zhruba tři roky. V listopadu 2015 se tam protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se tehdy neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.

 

Právě se děje

Další zprávy