Dva běloruští opozičníci jsou na Ukrajině. Kalesnikavovou na hranici zadrželi

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2020 11:04
Tři členové běloruské opozice, včetně Maryje Kalesnikavové, prošli v noci na úterý jednou z kontrol na ukrajinské hranici, ale jen dva se na území Ukrajiny dostali. Podle serveru Tut.by to oznámil mluvčí běloruského státního výboru pro ochranu hranice. Dodal, že Kalesnikavová byla na hranici zadržena, okolnosti jsou však zatím nejasné.
Členka vedení opoziční koordinační rady Maryja Kalesnikavová.
Členka vedení opoziční koordinační rady Maryja Kalesnikavová. | Foto: Reuters

Kalesnikavová, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice, byla podle svědků zadržena už v pondělí v Minsku. Tut.by s odvoláním na svědka napsal, že ji neznámí lidé odvezli v dodávce pryč. Rada později oznámila, že telefonicky je nedostupná nejen ona, ale také další dva členové.

Mluvčí státního výboru na ochranu hranice ve své informaci poskytnuté Tut.by řekl, že trojici na hranici tvořili kromě Kalesnikavové ještě Anton Radnjakou a Ivan Kraucou. Všichni jeli ve voze BMW a nejprve prošli první řádnou kontrolou asi 13 kilometrů od hranic, ale dál na cestě k hranicím jsou rozmístěná dodatečná stanoviště pohraničních hlídek.

Když údajně trojice u dalšího stanoviště spatřila vojáka, auto nabralo rychlost a opustilo běloruské území.

"Přitom se Kalesnikavová ocitla mimo vozidlo, zřejmě ji z auta vystrčili, alespoň takto to nyní vypadá, pokud mohu soudit," prohlásil mluvčí. Dodal, že Kalesnikavová byla zadržena.

Podle náměstka ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka ale nešlo o dobrovolný odjezd. "Jednalo se o nucené vyhoštění z rodné země. Maryju Kalesnikavovou se z Běloruska vykázat nepodařilo, protože tato odvážná žena podnikla kroky, které zabránily jejímu přemístění přes hranici. Zůstala na území Běloruské republiky," napsal Heraščenko na Facebooku.

Další čelný člen koordinační rady právník Maksim Znak serveru Tut.by řekl, že spolu s Kalesnikavovou, Radnjakouem a Kraucouem předtím zvažovali, co dělat, pokud je úřady postaví před stejnou volbu jako jejich kolegy z rady Pavla Latušku a Volhu Kavalkovovou - odjet ze země, nebo být vystaven represím. Kalesnikavová podle Znaka jednoznačně řekla, že ji ze země nedostanou, jedině násilím.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem 100 tisíc lidí a policie zadržela přes 600 z nich.

Úřady po volbách 9. srpna prohlásily za vítěze Lukašenka, ale opozice výsledek považuje za zfalšovaný. Lidé proto už týdny protestují nejen v Minsku, ale také v dalších městech, čelí přitom tvrdým zákrokům bezpečnostních sil.

Cichanouská: Jen zastrašování

Opoziční kandidátka z prezidentských voleb Svjatlana Cichanouská ze zmizení Kalesnikavové obvinila běloruské úřady. Vedení země se tak podle ní snaží překazit aktivitu opozice. "Režim ukazuje, že jedná pouze prostřednictvím zastrašování," uvedla Cichanouská.

"Toto nás nezastaví. Čím víc nás budou zastrašovat, tím víc budou lidé chodit do ulic. Budeme pokračovat v boji, budeme usilovat o propuštění všech vězněných a o nové, spravedlivé volby," prohlásila podle své tiskové služby Cichanouská, která se uchýlila do Litvy.

Evropská unie je znepokojena pokračujícími represemi a zastrašováním obyvatel svévolným nebo politicky motivovaným zatýkáním, řekl v pondělí mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. V zemi podle něj "pokračuje útlak vůči civilnímu obyvatelstvu, pokojným demonstrantům, politickým aktivistům a lidem, kteří vyjadřují svůj názor a chtějí, aby byl slyšet jejich hlas".

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval běloruské vedení k okamžitému vysvětlení zmizení Kalesnikavové a také k propuštění všech politických vězňů. "Pokračující zatýkání a represe, také a především vůči členům koordinační rady, nejsou přijatelné," řekl Maas v rozhovoru s deníkem Bild. Spolková vláda podle něj v EU naléhavě pracuje na sankčním balíčku vůči běloruskému režimu. "Pokud pan Lukašenko nezmění svůj kurz, budeme v EU reagovat," dodal Maas.

Video: Lukašenko přestal mlátit davy. Likvidace hrozí konkrétním lidem, strach je všude, říká Zévl

Režim změnil strategii. Zjistil, že naběhnout na demonstranty k ničemu nevede. Teď se zaměřil na lidi, kteří nejsou pod takovým drobnohledem, říká. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy