Egypt: Prezidentské volby budou dřív, bouře pokračují

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2014 13:49
Více než tisícovka protestujících byla zadržena.
Sympatizanti Muslimského bratrstva utíkají před slzným plynem.
Sympatizanti Muslimského bratrstva utíkají před slzným plynem. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptské prezidentské volby se uskuteční dříve než parlamentní. Oznámil to v dlouho očekávaném nedělním projevu prozatímní egyptský prezident Adlí Mansúr. K volbám by mělo dojít nejpozději v první polovině dubna.

Hlavní kandidát na novou hlavu státu generál Abdal Fatah Sisi by tak mohl stanout v čele země již za pár měsíců, uvedla agentura Reuters.

Původní plán přechodné vlády po loňském svržení bývalého prezidenta Muhammada Mursího byl, že v únoru či březnu budou parlamentní volby a prezidentské klání přijde na řadu až začátkem léta. Nová egyptská ústava, která byla v uplynulých dnech schválena drtivou většinou obyvatel, nicméně umožňuje, aby se pořadí hlasování obrátilo.

Mansúr v televizním projevu uvedl, že požádá volební komisi, aby zahájila registraci možných kandidátů na hlavu státu. Jak dodal, nárůst teroristických útoků proti policii a armádě zemi "nevykolejí z jejího směřování k demokracii".

Nynější náčelník generálního štábu egyptské armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi svůj záměr kandidovat potvrdil nedávno egyptským médiím s tím, že se hlasování zúčastní, budou-li si to přát občané a armáda.

Generál, který stál za Mursího svržením, je mezi Egypťany populární a jeho portréty od loňského léta zdobí ulice a jsou vyvěšeny i v některých úřadech. Tisíce lidí mu v sobotu přišly vyjádřit na náměstí Tahrír podporu.

Mnoho Egypťanů totiž podle Reuters touží po tom, aby v čele země po období politické nestability stanul rozhodný muž z armády a Sisi je kandidátem na příštího prezidenta.

"Chceme ukázat, že už nechceme zpátky Bratrstvo a že se nebojíme jejich teroristických činů," citovala televizní stanice Al-Džazíra jednoho z demonstrantů. "Jde nám o nápravu směru, kterým se vydala revoluce," dodal.

49 obětí za 24 hodin

V zemi mezitím demonstrují stoupenci i odpůrci loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího a Muslimského bratrstva. Především tábor Mursího přívrženců slaví třetí výročí svržení Husního Mubaraka.

Jen za poslední den a noc zemřelo nejméně 49 lidí. Původní bilance ze sobotního večera zněla, že o život přišlo 29 lidí. Většina z obětí zemřela v hlavním městě Káhiře a na jeho předměstích, kde došlo ke střetům mezi jednotlivými tábory protestujících a bezpečnostními složkami.

Jak v neděli uvedlo ministerstvo zdravotnictví, dalších 250 osob utrpělo zranění. Policie zadržela 1079 lidí, které obvinila z držení zbraní, zápalných lahví a dalších podobných předmětů. Mezi zraněnými je prý množství policistů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy