reklama
 
 

Při protestech v Egyptě zemřelo na výročí revoluce 15 lidí

Aktualizováno 25. 1. 2015 18:23
Čtvrté výročí egyptské revoluce provází přísná bezpečnostní opatření. Zemřelo už nejméně patnáct lidí.

Káhira - Při nedělních protestech v několika egyptských městech přišlo o život nejméně patnáct  lidí a dalších 35 jich utrpělo zranění. Informoval o tom egyptský deník Al-Ahrám s odvoláním na prohlášení ministerstva zdravotnictví.

Egypťané si připomínají čtyři roky od vypuknutí revoluce, která svrhla autoritářský režim dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. V zemi proto platí přísná bezpečností opatření.

Jde o nejkrvavější protesty od loňského června, kdy se stal egyptským prezidentem bývalý generál Abdal Fattáh Sísí. Bezpečnostní složky a policisté v civilu prý stříleli přímo do demonstrantů, citovala agentura Reuters nejmenované svědky.

Policie se snažila zabránit konání velkých shromáždění a zasahuje i proti menším demonstracím v Káhiře a v dalších městech. V Alexandrii se střetla se zhruba třemi stovkami příznivců zakázaného Muslimského bratrstva, jeden demonstrant při tom zemřel. Podle policie byl muž ozbrojený a na policisty zaútočil jako první, uvedla agentura AFP.

Nejméně dva lidé přišli o život v provincii Baháríja na severu země, deset lidí pak zahynulo v káhirské čtvrti Mataríja. Kde došlo ke zbývajícím úmrtím není zatím jasné.

V metropoli policie slzným plynem rozehnala manifestaci v centru města. Bezpečnostní složky přísně dohlížely i na stoupence sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, kteří protestovali na náměstí Tahrír.

V Egyptě panuje napětí poté, co v pátek při střetech policie s příznivci Muslimského bratrstva v Alexandrii zemřela 17letá studentka. V sobotu přišla v Káhiře o život další demonstrantka.

autor: ČTK | 25. 1. 2015 16:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama