Při protestech v Egyptě zemřelo na výročí revoluce 15 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2015 18:23
Čtvrté výročí egyptské revoluce provází přísná bezpečnostní opatření. Zemřelo už nejméně patnáct lidí.
Protesty v Egyptě (ilustrační snímek)
Protesty v Egyptě (ilustrační snímek) | Foto: Reuters

Káhira - Při nedělních protestech v několika egyptských městech přišlo o život nejméně patnáct  lidí a dalších 35 jich utrpělo zranění. Informoval o tom egyptský deník Al-Ahrám s odvoláním na prohlášení ministerstva zdravotnictví.

Egypťané si připomínají čtyři roky od vypuknutí revoluce, která svrhla autoritářský režim dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. V zemi proto platí přísná bezpečností opatření.

Jde o nejkrvavější protesty od loňského června, kdy se stal egyptským prezidentem bývalý generál Abdal Fattáh Sísí. Bezpečnostní složky a policisté v civilu prý stříleli přímo do demonstrantů, citovala agentura Reuters nejmenované svědky.

Policie se snažila zabránit konání velkých shromáždění a zasahuje i proti menším demonstracím v Káhiře a v dalších městech. V Alexandrii se střetla se zhruba třemi stovkami příznivců zakázaného Muslimského bratrstva, jeden demonstrant při tom zemřel. Podle policie byl muž ozbrojený a na policisty zaútočil jako první, uvedla agentura AFP.

Nejméně dva lidé přišli o život v provincii Baháríja na severu země, deset lidí pak zahynulo v káhirské čtvrti Mataríja. Kde došlo ke zbývajícím úmrtím není zatím jasné.

V metropoli policie slzným plynem rozehnala manifestaci v centru města. Bezpečnostní složky přísně dohlížely i na stoupence sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, kteří protestovali na náměstí Tahrír.

V Egyptě panuje napětí poté, co v pátek při střetech policie s příznivci Muslimského bratrstva v Alexandrii zemřela 17letá studentka. V sobotu přišla v Káhiře o život další demonstrantka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy