Při povolebních nepokojích v Jakartě zemřelo šest lidí, hořela auta i ubytovna

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2019 10:56
Šest lidí bylo zabito a 200 zraněno při nepokojích v indonéské Jakartě, které vyvolali stoupenci neúspěšného prezidentského kandidáta Prabowa Subianta. Oznámil to ve středu jakartský guvernér Anies Baswedan. Demonstranti se v noci střetli s policií, zapálili několik automobilů a policejní ubytovnu. Policie zadržela desítky lidí.
Znovuzvolení prezidenta Joka Widoda vyvolalo občanské nepokoje v hlavním městě Jakartě | Video: Reuters

Nepokoje vyvolalo pondělní oznámení indonéské volební komise, že dubnové prezidentské volby vyhrála dosavadní hlava státu Joko Widodo se ziskem 55,5 procenta hlasů, zatímco Subianta podpořilo 44,5 procenta voličů. Subianto v úterý výsledky odmítl, obvinil Widoda z rozsáhlých volebních podvodů a řekl, že výsledky napadne u ústavního soudu.

V úterý večer se před budovou úřadu pověřeného dohledem nad volbami v centru Jakarty shromáždily stovky Subiantových přívrženců. Podle policie se později pokojná demonstrace změnila v násilné útoky proti strážcům pořádku.

Televizní záběry ukazovaly demonstranty házející kameny a zápalné lahve, stovky zasahujících těžkooděnců a hořící objekty v centru Jakarty. Policie proti davu protestujících lidí zasáhla slzným plynem a vodními děly.

 

Právě se děje

Další zprávy