Francie evakuuje 20 000 lidí. Počet obětí povodní v Evropě stoupá

Povodeň ve Francii.
Francii sužují záplavy. Hladina Seiny v Paříži sice předpokládané výše 6,5 metru nedosáhla, voda ale ustupuje velmi pomalu (na snímku francouzská policie na Seině).
Obyvatelé Paříže a jejího okolí zůstávají ve stavu pohotovosti. Francouzské úřady evakuovaly kolem 20 000 lidí, z toho 15 700 v oblastech kolem Paříže.
Řeka překonala 30letý rekord,...
...vystoupala na hranici 6,1 metru.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2016 13:24
Podle šéfa francouzské vlády musí domovy opustit 20 000 lidí, včetně 15 700 v oblastech kolem Paříže. Záplavy vyvolané vydatnými dešti zasáhly nejméně 13 departementů. V Paříži v noci kulminovala řeka Seina. Lehce klesat začala v sobotu ráno.

Paříž - Od začátku povodní ve Francii zahynuly čtyři osoby a dalších 24 lidí bylo zraněno. V sobotu to oznámil francouzský premiér Manuel Valls.

Úřady podle něj přistoupily k evakuaci 20 000 lidí, včetně 15 700 v oblastech kolem Paříže.

Vážné škody způsobily záplavy vyvolané lijáky ve více než 13 departementech. Ministryně pro životní prostředí Ségolène Royalová uvedla, že voda v zaplavených oblastech bude podle odborníků klesat velmi pomalu. Obává se, že po opadnutí hladiny se někde možná najdou další oběti.

V Paříži se naopak situace lepší. Hladina Seiny tam předpokládané výše 6,5 metru nedosáhla. V sobotu ráno začala poprvé lehce klesat.

Po osmi dnech stálého stoupání z původního půldruhého metru se úroveň hladiny v ranních hodinách vrátila na hodnotu z pátečních 20:00 SELČ, tedy na 607 centimetrů. Záplavová voda nezpůsobila v metropoli žádné větší škody.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy