Při incidentu fanoušků s policií v Káhiře zahynulo 22 lidí

ČTK ČTK
8. 2. 2015 22:55
Další dvě desítky lidí byly na místě zraněny. Proti fanouškům, kteří vzali vchod útokem, prý pořadatelé použili slzný plyn.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Při nedělní potyčce mezi fotbalovými fanoušky a policií před stadionem v Káhiře přišlo o život nejméně 22 lidí. Oznámila to egyptská prokuratura. Agentura AP informuje s odvoláním na svůj zdroj z místních úřadů o 25 obětech. Počet zraněných se odhaduje na dvě desítky. Kvůli incidentu se mimořádně sejde vláda, uvedla egyptská televize.

AP připomíná, že když došlo k násilným fotbalovým střetům v minulosti, mělo to za následek vypuknutí širších protestů fotbalových radikálů proti policii.

Incident se stal před zápasem poté, co fotbalové příznivce bez vstupenky policisté odmítli pustit na stadion, kde se konal zápas dvou káhirských klubů, Zamaleku a Enppi. Proti fanouškům Zamaleku, kteří vzali vchod útokem, prý policie použila slzný plyn. Fanoušci odpověděli dělbuchy. Lékaři tvrdí, že oběti se v davu zadusily.

Příznivci Zamaleku na Facebooku napsali, že tlačenice nastala poté, co pořadatelé otevřeli pouze jedny úzké dveře opatřené ostnatým drátem.

Egyptské zápasy se odehrávají jen před omezeným počtem diváků poté, co před třemi lety zahynulo při fotbalovém utkání v Port Saídu přes 70 lidí. Stovky lidí byly tehdy zraněny.

Tvrdé jádro fotbalových příznivců, známých jako ultras, se podle AP střetává s pořádkovými silami pravidelně. Jde o politizovanou skupinu a mnoho jejích členů se aktivně podílelo na povstání proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi v roce 2011. Od té doby panuje mezi egyptskými bezpečnostními silami a fotbalovými ultras napětí, píše Reuters.

Nedělní zápas byl podle agentury AFP veřejný. Ministr vnitra však omezil počet lístků na 10 000 a ty se rychle vyprodaly. Utkání se nakonec s půlhodinovým zpožděním konalo.

 

Právě se děje

Další zprávy