Při incidentu fanoušků s policií v Káhiře zahynulo 22 lidí

ČTK ČTK
8. 2. 2015 22:55
Další dvě desítky lidí byly na místě zraněny. Proti fanouškům, kteří vzali vchod útokem, prý pořadatelé použili slzný plyn.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Při nedělní potyčce mezi fotbalovými fanoušky a policií před stadionem v Káhiře přišlo o život nejméně 22 lidí. Oznámila to egyptská prokuratura. Agentura AP informuje s odvoláním na svůj zdroj z místních úřadů o 25 obětech. Počet zraněných se odhaduje na dvě desítky. Kvůli incidentu se mimořádně sejde vláda, uvedla egyptská televize.

AP připomíná, že když došlo k násilným fotbalovým střetům v minulosti, mělo to za následek vypuknutí širších protestů fotbalových radikálů proti policii.

Incident se stal před zápasem poté, co fotbalové příznivce bez vstupenky policisté odmítli pustit na stadion, kde se konal zápas dvou káhirských klubů, Zamaleku a Enppi. Proti fanouškům Zamaleku, kteří vzali vchod útokem, prý policie použila slzný plyn. Fanoušci odpověděli dělbuchy. Lékaři tvrdí, že oběti se v davu zadusily.

Příznivci Zamaleku na Facebooku napsali, že tlačenice nastala poté, co pořadatelé otevřeli pouze jedny úzké dveře opatřené ostnatým drátem.

Egyptské zápasy se odehrávají jen před omezeným počtem diváků poté, co před třemi lety zahynulo při fotbalovém utkání v Port Saídu přes 70 lidí. Stovky lidí byly tehdy zraněny.

Tvrdé jádro fotbalových příznivců, známých jako ultras, se podle AP střetává s pořádkovými silami pravidelně. Jde o politizovanou skupinu a mnoho jejích členů se aktivně podílelo na povstání proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi v roce 2011. Od té doby panuje mezi egyptskými bezpečnostními silami a fotbalovými ultras napětí, píše Reuters.

Nedělní zápas byl podle agentury AFP veřejný. Ministr vnitra však omezil počet lístků na 10 000 a ty se rychle vyprodaly. Utkání se nakonec s půlhodinovým zpožděním konalo.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 28 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 47 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy