reklama
 
 

Ve východním Jeruzalémě došlo k potyčkám. Zraněno bylo 50 Palestinců a jeden izraelský policista

18. 7. 2017
Ve východním Jeruzalémě došlo v noci na úterý k potyčkám Palestinců s policií. Zranění utrpělo 50 Palestinců a jeden izraelský policista. Noční střety se odehrály ve čtvrti Silván, kde žijí zejména Arabové. Lidé na policisty házeli kameny a zápalné lahve. Palestince pobouřily nové detektory, které izraelská policie instalovala u Chrámové hory na východě města. Reagovala tak na páteční útok, při kterém zde Palestinci zabili dva izraelské policisty.

Jeruzalém - Při nočních srážkách s policií bylo ve východním Jeruzalémě zraněno 50 Palestinců a jeden izraelský policista. Násilí vyvolala nová bezpečnostní opatření u Chrámové hory na východě města. Izrael jimi reagoval na páteční útok, při němž izraelští Arabové na tomto místě zabili dva izraelské policisty.

Podle izraelského tisku byl do rána obnoven klid. Policejní velitel Joram Halevi ale obvinil palestinskou samosprávu z podněcování násilí. Vedení strany Fatah, která dominuje palestinské samosprávě, totiž vyhlásilo den zloby na protest proti instalaci detektorů kovů u vstupů na Chrámovou horu.

Halevi řekl, že bez ohledu na protesty Izrael bezpečnostní opatření nezruší. "Po zavraždění dvou policistů jsme odhodláni zajistit bezpečnost. Rodiny (policistů) ještě truchlí a my nemůžeme tu věc nechat být," řekl.

Proti instalaci detektorů protestovala i nadace Vakf, která spadá pod Jordánsko a má na starost správu muslimských svatyň na Chrámové hoře. Bez jejího vědomí se nemá uspořádání bezpečnostních opatření měnit.

Izrael po útoku na dva dny Chrámovou horu uzavřel, a i když pak vstupy v neděli uvolnil, mnoho muslimů zůstalo před detektory, odmítalo jimi projít a modlilo se před nimi.

Noční střety se odehrály ve čtvrti Silván, obývané hlavně Araby. Lidé na policisty házeli kameny a zápalné lahve. Jednoho policistu bylo třeba kvůli zranění hospitalizovat, poničeno bylo auto zásahové jednotky. Jednoho muže, který měl u sebe nůž, policisté zatkli.

Podobná situace nastala ve čtvrti Ísávija, kde skončili ve vazbě dva lidé.

V pondělí byly nepokoje hlášeny od Lví brány, která je jedním ze vstupů na Chrámovou horu. Právě u ní zaútočili v pátek tři izraelští Arabové, kteří měli u sebe pistole i nože. Policisté je dopadli a zastřelili, ale na těžká zranění pak dva z policistů zemřeli.

Podle izraelské policie útočníci vyšli k bráně z prostor Chrámové hory a měli u sebe zbraně, jež byly předtím připravené v okrsku, který je po Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu.

Fatah Palestince vyzval k protestním pochodům, Vakf k bojkotu izraelských opatření. Dokud detektory nebudou odstraněny, nemají věřící chodit do mešit na Chrámové hoře a mají se modlit před vstupy.

autor: ČTK | 18. 7. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama