V autě ukrajinského poslance vybuchla bomba, zemřeli dva lidé. Terorismus, tvrdí Kyjev

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2017 13:01
Při pokusu o atentát na ukrajinského poslance Ihora Mosijčuka ve středu zahynuli dva lidé. Sám Mosijčuk, který je poslancem za populistickou Radikální stranu, vyvázl z útoku se zraněním, zraněni byli i politolog Vitalij Bala. K výbuchu zřejmě nastražené bomby v autě došlo v okamžiku, kdy poslanec odcházel z televizního studia, kde se zúčastnil debaty. Poslanci prý bylo mnohokrát vyhrožováno, a to i od vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, považovaného za blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
V autě ukrajinského poslance vybuchla bomba. Zemřel jeden člověk | Video: Reuters

Kyjev - Dva lidé přišli o život při pokusu o atentát na ukrajinského poslance Ihora Mosijčuka, sám poslanec z útoku vyvázl se zraněním. Uvedl to ve středu list Ukrajinska pravda s odvoláním na policejního mluvčího a Radikální stranu, kterou Mosijčuk zastupuje v parlamentu.

K výbuchu zřejmě nastražené bomby v autě došlo v okamžiku, kdy zákonodárce odcházel z televizního studia, kde se účastnil debaty.

Zraněním následně podlehl poslancův tělesný strážce a jeden náhodný chodec. Kyjev z útoku podezírá ruské tajné služby, Kreml však tato obvinění odmítl a označil je za další projev ukrajinské rusofobie.

Ministerstvo vnitra označilo útok za teroristický čin. Vyšetřování má vést ukrajinská tajná služba SBU. Podle ministerstva při výbuchu nastražené bomby utrpělo zranění pět lidí, včetně samého poslance a jedné ženy, poslancův tělesný strážce - třicetiletý policista - při převozu do nemocnice zraněním podlehl, zemřel i náhodný chodec. Podle médií po něm zůstala těhotná manželka a čtyřletá dcera

Výhrůžky od čečenského vládce

Spolu s Mosijčukem, který je poslancem za populistickou Radikální stranu, byl zraněn i politolog Vitalij Bala a poslancův tělesný strážce, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Podle ní byl poslanec operován.

Poslancova asistentka v televizi vylíčila, že poslanec odcházel z televizního studia spolu se svým tělesným strážcem, když vybuchlo auto, zaparkované u vchodu. Mosijčuka odvezli sanitkou do nemocnice, kde jej ošetřují lékaři. Nebyla s to upřesnit, jaká zranění utrpěl, jen řekla, že byl celý od krve, zakrvácenou měl i tvář.

"Myslím, že objednavatelé (útoku) sedí v Moskvě, vykonavatelé jsou kyjevští," uvedl poslanec podle televize 112 po úspěšné operaci, po které byl převezen na jednotku intenzivní péče.

Poslanci prý bylo mnohokrát vyhrožováno, a to i od vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, považovaného za blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Rovněž poslanec a poradce ministra vnitra Anton Heraščenko připsal útok údajné snaze ruských tajných služeb destabilizovat situaci v Kyjevě.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskova podle agentury TASS obvinění z odpovědnosti za útok na ukrajinského poslance označil za hysterické a ničím nepodložené a že toto obvinění míří nejen proti Kadyrovovi, ale i všem, kdo vykonává nějaký úřad v Moskvě.

Video: Válečná fronta dělí ukrajinskou vesnici. Děti ve škole si už zvykly

Více než tři roky probíhající válka na východě Ukrajiny vyhnala z domovů přes milion lidí. Ti, kteří zůstali, se snaží si válku nepřipouštět. | Video: Ondřej Soukup
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy